Wiele osób cierpi na dentofobię, ponieważ kojarzą stomatologa z bólem i nieprzyjemnym wydarzeniem. Tymczasem warto zdać sobie sprawę, że strach przed dentystą, tak jak kiedyś był uzasadniony, tak dzisiaj, w dobie tylu rodzajów znieczuleń, każdy zabieg można przeprowadzić w komfortowych warunkach. Współczesna stomatologia daje możliwość całkowitego wyeliminowania bólu.
W gabinecie stomatologicznym spotkać się można najczęściej ze znieczuleniem miejscowym, które działa na obwodowy układ nerwowy. Preparat aplikowany jest bezpośrednio do nerwu bądź też w jego okolice. Do środków znieczulających możemy zaliczyć: Lingokainę, Nowokainę, Lidokainę oraz mix Lingokainy z Adrenaliną. Wyróżniamy 5 rodzajów znieczuleń miejscowych:
Znieczulenie nasiękowe
Stomatolog wstrzykuje znieczulenie do dziąsła, nieopodal tego zęba, który będzie leczony. Środek ten wykorzystywany jest najczęściej przy leczeniu i ekstrakcji dolnych i górnych siekaczy.
Znieczulenie powierzchniowe
Ten rodzaj znieczulenia uznawany jest za najmniej inwazyjny. Okolice zęba spryskiwane są sprayem bądź też nakładany jest żel. Stomatolog używa znieczulenia powierzchniowego na przykład przy różnego rodzaju usuwaniu zębów mlecznych.
Znieczulenie śródwęzadłowe
Znieczulenie śródwęzadłowe wykorzystywane jest przy bardziej skomplikowanych zabiegach na przykład leczenie kanałowe zębów, w pedodoncji czy podczas zabiegów protetycznych. Stomatolog w zależności od tego, jaki ząb jest znieczulany, wstrzykuje środek strzykawką ciśnieniową, do ozębnej, bądź jeśli mamy do czynienia z zębem trzonowym – wówczas niezbędne są dwa wkłucia w okolicy pomiędzy zębem a kością wyrostka zębodołowego.
Znieczulenie przewodowe
Znieczulenie to działa na zasadzie zobojętnienia nerwu zlokalizowanego w miazdze zęba. Ze względu na miejsce wstrzyknięcia środka, znieczulenie to nie należy do komfortowych, aczkolwiek warto przemęczyć się te kilka sekund, aby później móc spokojnie poddać się zabiegowi. Znieczulenie przewodowe podaje stomatolog najczęściej w okolice zębów żuchwy. Po jego wstrzyknięciu może nastąpić nawet zesztywnienie połowy twarzy. W czasie zabiegu i nawet do 12 godzin po zabiegu nie odczuwa się ciepła, zimna, ani dotyku.
Znieczulenie THE WAND – dla dzieci
Zupełna nowość na rynku usług stomatologicznych przeznaczona dla najmłodszych. Jak opowiada stomatolog Warszawa, specjalną końcówką dotyka się do dziąsła dziecka i podaje znieczulenie tak, aby podawany płyn był na bieżąco pochłaniany przez tkanki. Końcówka podpięta jest do specjalnego komputera, który stale monitoruje postęp w znieczulaniu. Znieczulenie The Wand trwa kilka minut, jest bezbolesne i pozwala znieczulić ściśle wybrany obszar zabiegowy.