metoda montessori

Metoda Montessori – u jakich dzieci sprawdza się najlepiej?

Niegdyś z metody Montessori w wychowywaniu dziecka stosowano przede wszystkim w przypadku tych, które cierpiały na różnego rodzaju zaburzenia, najczęściej na tle neurologicznym. Dzięki temu dzieci, które wymagały indywidualnego podejścia zyskiwały odpowiednie wsparcie dydaktyczne i opiekuńcze.

Dzisiaj z całą pewnością można stwierdzić, iż metoda Montessori sprawdza się w przypadku wszystkich dzieci, bez względu na podziały tych z zaburzeniami czy całkowicie zdrowymi.

Zgodnie z nią opieka i rozwój dziecka przebiega w stosownym dla niego systemie. Dziecko samo decyduje czym się bawić, co poznawać i z jakich pomocy korzystać. Oczywiście, wszystko pod nadzorem rodziców czy kadry pedagogicznej, która dobiera wszelkie zabawki czy materiały edukacyjne  zgodnie z poziomem jego rozwoju. To jednak maluch samodzielnie podejmuje decyzję, z których z nich skorzysta w danym momencie.

Metoda ta wykorzystywana jest zarówno indywidualnie w domu, przez rodziców jak i coraz chętniej w placówkach szkolnych i przedszkolach. Trzeba przy tym zauważyć, że najlepsze efekty osiąga się właśnie biorąc pod uwagę dzieci kilkuletnie.

Trzeba przyznać, że nienarzucanie obowiązków i niesprowadzanie dziecka do ogólnego systemu a właśnie branie pod uwagę jego indywidualnych potrzeb i zainteresowań daje najlepsze efekty. Dziecko staje się odpowiedzialne, samodzielne, potrafi odpowiadać za własne decyzje i uczy się na popełnionych błędach. Dla zainteresowanych tym tematem, polecamy sklep Raczkujemy – dla dzieci i rodziców.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *