Wiosna to świetny czas, aby wdrożyć dietę oczyszczającą. Musisz wiedzieć, że w jelitach gromadzą się złogi, które powinny być regularnie wydalane z organizmu, ponieważ mogą mieć negatywne działanie. Dieta oczyszczająca sprawdzi się również przy zaburzeniach mikrobioty jelitowej, kiedy rozpoznana zostaje dysbioza jelitowa (https://dietaeliminacyjna.pl/dysbioza-jelitowa-co-to-jest-i-jakie-badania-wykonac). Sprawdź, jaka dieta sprawdzi się najlepiej, aby oczyścić jelita i móc cieszyć się pełnym zdrowiem.
Dieta eliminacyjna — co jeść, aby oczyścić jelita?
Dysbioza jelitowa może niekorzystnie wpływać na funkcjonowanie naszego organizmu. Pogarsza nasze samopoczucie, obniża odporność, wywołuje negatywne dolegliwości żołądkowe, jak bóle brzucha, wzdęcia, nudności czy zaparcia. Nagromadzone bakterie patogenne mogą też wywoływać groźne choroby i to nie tylko układu pokarmowego, ale nawet serca czy układu nerwowego. Zaleca się, aby dieta oczyszczająca była realizowana przynajmniej raz w roku i wcale nie chodzi o głodówkę.
Co jeść, żeby oczyścić jelita? Przede wszystkim produkty bogate w błonnik, który reguluje perystaltykę jelit. W codziennym jadłospisie warto uwzględnić warzywa strączkowe, siemię lniane, jabłka, śliwki i morele suszone.
Pamiętaj o spożywaniu co najmniej 2 litry wody każdego dnia.
Diagnoza zaburzeń jelitowych
Zanim zdecydujesz się na dietę oczyszczającą jelita ze względu na odczuwalne dolegliwości układu pokarmowego, najpierw wykonaj badania, które pozwolą dobrać właściwy jadłospis. Bardzo często zdarza się, że problemy żołądkowe pojawiają się w wyniku alergii. Być może konieczne będzie śniadanie bez glutenu albo dieta bezmleczna.
Zawsze warto wykonać badanie na analizę mikrobioty jelitowej. Dzięki niej możliwe jest rozpoznanie dysbiozy jelitowej oraz dobranie najlepszych probiotyków, które przywrócą równowagę.
Zaleca się, aby przed wdrożeniem diety na oczyszczenie jelit udać się do dietetyka, który będzie kontrolował przebieg całego procesu i dobierze menu, które będzie dostarczać wartości odżywcze, których potrzebuje Twój organizm do prawidłowego funkcjonowania.