Kiedy powinno się wykonać badanie oct?

Choroby siatkówki oka, jaskra oraz zwyrodnienia plamki ocznej to najczęściej występujące zaburzenia narządu wzroku. W celu ich diagnostyki czy monitorowania przebiegu leczenia stosuje się właśnie badanie oct. To koherentna tomografia dna oka, badanie zupełnie nieinwazyjne, które wykonuje się coraz częściej w gabinetach okulistycznych.

Badanie oct pozwala wykryć patologiczne zmiany narządu wzroku. Co więcej, wykonuje się je bardzo często przed operacjami witreoretinalnymi. Specjaliści zalecają tomografię dna oka w przypadkach diagnozy oraz monitorowania przebiegu leczenia jaskry, retinopatii surowiczej, otworów w plamce czy też powikłań cukrzycowych w siatkówce. Warto również wiedzieć, że badanie oct jest podstawowym przy podejrzeniach znamion naczyniówki oraz guzach.

Coraz częściej, to sami pacjenci decydują się na tego rodzaju badanie profilaktycznie. Można je wykonać w prywatnych klinikach okulistycznych i renomowanych poradniach. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę przykładowe hasło typu „badanie oct warszawa” bądź inne miasto, w którym pacjent chce poddać się badaniu. Tomografia dna oka wykonywana jest także w ramach NFZ jednak wtedy pacjent musi posiadać odpowiednie skierowanie.

Co istotne, badanie tego rodzaju jest całkowicie nieinwazyjne i można je wykonywać wielokrotnie u wszystkich pacjentów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *