autyzm

Czy autyzm można wyleczyć?

Podobno autyzm można wykryć już we wczesnym etapie życia płodowego a co więcej, już wtedy zacząć go leczyć. Czy jednak istnieje szansa na całkowite pozbycie się tego rodzaju zaburzenia?

Obecnie naukowcy twierdzą, że autyzm nawet po długotrwałej i porządnej terapii zawsze pozostawia po sobie ślad. Chociaż nie ma możliwości jego 100% wyleczenia to można sprawić, by osoba nim dotknięta mogła sprawnie funkcjonować w otaczających go świecie i była przy tym całkowicie samodzielna.

Jak wiemy autyzm związany jest z opóźnieniem rozwoju intelektualnego i diagnozuje się go najczęściej już u małych dzieci – właśnie wtedy rozpoczęta rehabilitacja może przynieść najlepsze efekty.

 

Symptomy autyzmu da się skutecznie łagodzić – otępienie, zaburzenia mowy i sprawności ruchowej oraz brak sprawnej komunikacji z rówieśnikami zanikną tylko wtedy, gdy dziecko będzie poddane leczeniu przy opiece wykwalifikowanych specjalistów.

Pamiętajmy, że dzieci, które cierpią na autyzm w żadnym wypadku nie można izolować ani wykluczać ze społeczeństwa. Właśnie z myślą o nim powstała na przykład szkoła dla dzieci z autyzmem w Warszawie, w której oprócz rehabilitacji pobierają one naukę, zgodnie z wytyczonym przez MEN programem nauczania. Tam wyszkolona kadra jest w stanie dostosować tok kształcenia biorąc pod uwagę indywidualny rozwój każdego dziecka oraz jego potrzeby. Tylko tam każdy uczeń traktowany jest nie jak zwykły pacjent, ale osoba, którą w prawidłowy sposób należy wprowadzić do życia w społeczeństwie.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *