Porady na temat budowania własnego domu

Ciężko jest wybudować fajny dom, trzeba do tego wyłożyć dużo środków, do tego dochodzi czas oraz pieniądze. Moim zdaniem, warto jest zainwestować w porządną firmę budowlaną, po to mieć gwarancję, że nasz dom jest dobrze wybudowany.

nie ma jak dom Swój dom trzeba odpowiednio zaplanować, wszystko zaczyna się, od wybrania  miejsca na budowę. W mojej opinii najlepszym rozwiązaniem jest pobudowanie się  niedaleko niezbędnych mediów typu: gaz czy woda, w innym wypadku trzeba  będzie te rzeczy „dociągnąć” do domu, cena jest czasami kosmiczna. Tak ogólnie  jest to temat działek pułapek, warto jest uważać, na różnego rodzaju  nieudogodnienia, czasami zdarza się, że musimy dołożyć do działki dużo pieniędzy  po to aby była użytkowa. Ja osobiście zwracam uwagę, na to gdzie się budujemy,  czy miejsce jest ciche, czy raczej bliżej miasta (wolę cichsze), oczywiście zależy to od preferencji, każdy musi to wybrać indywidualnie (dodam tylko, że lepiej odpoczywa się na takiej działce).

Plany, plany, jeszcze raz plany…

 

Następna sprawa to plany działki, każdy ma inne wyobrażenia odnośnie domu. Często przy większych ulicach, bogatych i licznych osiedlach, można rozkręcić dobry biznes. Wtedy warto zadbać o to aby plany działki to uwzględniały, zmiana takich planów albo jest kosztowna albo niemożliwa.

Kiedy już dokonamy wyboru gdzie chcemy się budować, co chcemy budować, pora na znalezienie ekipy.  Firm budowalnych jest bardzo dużo, ja to robiłem taką drogą, że pytałem się znajomych, czy mogą mi coś polecić, gdy nic nie znalazłem, postanowiłem zajrzeć do Internetu. Prosta fraza typu firma budownicza … (w miejsce kropek miejscowość) dostarcza tysiące wyników, każdy coś znajdzie dla siebie. W przypadku firmy dobrze jest sprawdzić co wcześniej zrobili, nawet porozmawiać z właścicielem jakiegoś budynku, który budowali.
Dobranie ekipy to jedno, druga sprawa związana z organizacją, to czas w jakim zostanie wybudowany nasz dom. Warto jest się nad tym zastanowić, szybciej równa się mniej dokładnie oraz drożej. Najlepszym rozwiązaniem wydaję się, wybudowanie najpierw szkieletu, a po zimie dokończenie całości.

Podstawą każdego domu jest fundament

Co do samej budowy, wygląda ona standardowo, czyli na początku fundamenty. I tutaj zyczynają się schody, fundamenty powinny być zrobione w odpowiedni sposób, poniżej opiszę to w punktach:

-wykopanie dołu
-wyrównanie wykopanej powierzchni, podsypanie jej piachem
-włożenie zbrojeń pod fundamenty
-zalanie fundamentów, betonem
-przyłączenie się do wodociągów
-podmurówka, na wysokość którą ustala geodeta
izolacja przeciw wilgoci, elementów które bezpośrednią stykają się z gruntem
-ocieplenie zewnętrznej warstwy budynku
-wykonanie odpływu, według planu budynku
-zasypanie wnętrza fundamentów piachem lub innym organicznym materiałem, oraz ubicie całej masy
-pozostawienie 10cm na beton
-rozciągniecie folii izolacyjnej i zalanie całości betonem
-wyrównanie zalanego betonu (piwnica musi być przecież równa)

Ściany, trudny orzech do zgryzienia

idealny murO ile fundamenty da się zrobić samemu o tyle ściany już nie. Do tego trzeba posiadać wiele sprzętu, nie wspominając o doświadczeniu. Bardzo dobrym przykładem jest rusztowanie, samo poruszanie się po nim dla wielu stanowi problem. Wybudować proste mury też nie jest prostym zadaniem.  Mimo tego tak jak poprzednio przedstawię najważniejsze kroki:

zaczynamy od kupienia pustaków, warto jest się zastanowić nad materiałami, stosunek jakość/cena
-najpierw kładziemy narożne pustaki
-od narożnego pustaka ciągniemy sznurek, który zapewni nam to, że ściana będzie równa
-do około piątego poziomu pustaków robimy tak samo, trzeba zaczynać „wycinać” miejsca na okna
-okna można zabezpieczyć specjalnym nadprożem, są one umiejscowione nad oknem, mają zabezpieczać pustaki oraz okno
-kiedy położymy ostatnią warstwę z pustakami,  zaczynamy kłaść warstwę z cegły pełnej, służy on do zabezpieczenia pustaków przed wilgocią
-nad warstwą pełnej cegły musi znaleźć się zaprawa murarska, dla wyrównania ostatniej warstwy
-wewnętrzne mury robi się podobnie, z taką różnicą, że trzeba nad nimi zrobić wzmocnienia oraz wyrównanie, ważne jest też zostawienie w odpowiednich miejscach dziurę na drzwi

Podstawa dachu

Dzięki temu mamy ściany, jednak jak zrobić dach tutaj, jest tu kilka ważnych kroków, które przedstawię:
-musimy zakupić specjalne belki np. belki Teriva
-trzeba je rozłożyć przy pomocy belek stropowych, trzeba zostawić puste miejsce na komin i inne podobne rzeczy
-następny krok to zbrojenia i szalunek, wszystko musi być odpowiednio uzbrojone tak jak mówi plan
– na koniec zalewamy strop oraz go wyrównujemy, do tego trzeba użyć gruszki

O dachu jednak szerzej opowiem w następnej części oto link do niej: Ocieplenie i dekorowanie wnętrz domu. Czytajcie, oceniajcie, komentujcie, każda wasza aktywność jest mile widziana.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *