Karta Płatnicza

Płatności mobilne w Polsce

Mamy dobrą informację dla wszystkich tych, którym znudziło się już płacenie za zakupy przy pomocy gotówki czy kart płatniczych. Od teraz klienci aż sześciu banków funkcjonujących na terenie Polski mogą za zakupy płacić telefonem a cała transakcja trwa nie więcej niż 3 sekundy.

BLIK, bo tak nazywa się system płatności telefonicznej stanowi dzisiaj kolejną metodę płatności. Polega na podaniu ekspedientowi specjalnie wygenerowanego kodu, który z bankowości elektronicznej zostaje przysyłany w formie sms-a. Specjalne aplikacje pozwalają także na opłacanie transakcji przy pomocy zbliżenia telefonu do terminala. Terminal kart płatniczych jest zintegrowany z systemem BLIK.

Niestety, okazuje się, że tego rodzaju płatność wcale nie jest taka wygodna – trzeba czekać na przesyłanie kodu transakcyjnego i wejść w odpowiednią aplikację telefoniczną. Opłaty telefonem są jednak idealną formą realizacji transakcji w przypadku zakupów internetowych i w tym przypadku są chyba najbardziej chwalone.

Krytycy twierdzą również, że dzisiaj płatności tego rodzaju nie są żadna rewelacją. Byłyby jeszcze rok temu, kiedy spółki obsługujące terminale płatnicze pobierały wysokie prowizje. Dzisiaj kiedy te są już dużo niższe, płatności mobilne nie są praktycznie żadną konkurencją.

Ich zaletą jest natomiast fakt, iż nie trzeba nosić dodatkowych gadżetów. Nie potrzebujemy portfela, nie potrzebujemy kart płatniczych. Wystarczy telefon bez którego zresztą i tak nigdzie się nie ruszamy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *