Antyki i Starocie

Czy shabby chic nadal jest w modzie?

Shabby chic już od ładnych kilku lat zadomowił się w naszych wnętrzach. To styl romantyczny, idealny do salonu czy sypialni. To meble drewniane bądź stylizowane na stare, przetarcia, wytarcia i mnóstwo elementów dekoracyjnych. To zresztą właśnie dekoracje mają tutaj decydujące znaczenie.

Sam styl wywodzi się z Anglii a w latach 90-tych XX wieku stał się równie popularny w Stanach Zjednoczonych. Do Polski trafił na początku XXI wieku i wydaje się, że ciągle jest niezwykle modny. Shabby świadczy o przedmiotach przechodzonych, które wydawałoby się ma już swoje lata świetności za sobą, Chic natomiast to elegancja, klasa i zdobnictwo.

Cechą charakterystyczną są meble – te są zwykle drewniane, pomalowane na biało, z licznymi przetarciami. Ciekawe jest to, że meble tego rodzaju nie są sporym wydatkiem jeśli oczywiście sami się o nie postaramy. Wystarczy te wysłużone nie co odmalować, mają wyglądać  na sfatygowane więc nie trzeba przykładać się aż tak bardzo do renowacji. Co ważne, w tym celu nie może odbywać się renowacja antyków bowiem jak wiemy, tego rodzaju meble drewniany stracą swoją wartość jeśli tylko będziemy chcieli zmienić je wedle swojego uznania – antyki nie uznają farb, są naturalnie a shabby chic zdecydowanie faworyzuje biel.

Ważne są też dodatki i elementy dekoracyjne. Tutaj także dominuje biel jednak śmiało można sobie też pozwolić na pastele – szczególnie róż, miętę, szarości. Ponieważ styl kojarzy się z romantycznością, ale i sielskością to nie brakuje tu prostych akcentów: tkaniny, serwety dziergane na szydełku, obrusy z motywem roślinnym, świeczniki, ozdobne donice, anioły czy ceramiczne akcesoria. Wiele takich rzeczy znajdziemy na targach staroci, które od dawna cieszą się zresztą ogromną popularnością.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *