Metoda Montessori

Na czym polega współczesne wychowanie?

Metod wychowania można by wymieniać bez liku natomiast tak naprawdę trudno jest określić pewne ramy, których rodzice powinni się sztywno trzymać. Do dziecka nie zostanie nam przypisana odpowiednia instrukcja obsługi, schematy będą więc zmieniane odpowiednio patrząc na jego charakter, zachowanie, rozwój.

Możemy zastanawiać się jednak, co liczy się dla nas najbardziej. Współczesne wychowanie a na pewno obowiązujący trend, jeśli o takim można w ogóle mówić zakłada, że dziecko ma mieć pełną swobodę – myślenia, tworzenia, rozwoju, popełniania błędów i w wielu innych aspektach swojego życia. Nie mówimy tutaj o bezstresowym wychowaniu, które praktycznie nie dawało dziecku żadnych ograniczeń i norm, ale metodach, które w odpowiedni sposób wpływają na kształtowanie dzieci.

Jedną z powszechnie stosowanych jest dzisiaj metoda Montessori. Taką wdraża się nie tylko podczas wychowania w gronie rodzinnym, ale również w przedszkolach i szkołach. Metoda ta zakłada jak największą samodzielność dziecka – ma ono prawo wybrać, co chce robić w danym momencie, czego się uczyć, z jakich pomocy korzystać, czym się bawić. Oczywiście wszystko w granicach rozsądku i przy kontroli dorosłych. Chodzi generalnie o to, by mały człowiek miał poczucie decydowania o własnym życiu i od początku ponosił dobre bądź złe konsekwencje swoich wyborów. Udowodniono, że dzieci wychowywane przy pomocy tej metody są bardziej samodzielne, pewne siebie, dowartościowane i lepiej radzą sobie w życiu dorosłym.

Pamiętajmy, że wychowanie  w duchu Montessori to nie jednorazowa próba oddziaływania na zachowanie dziecka, ale świadome  regularne działanie rodziców czy opiekunów w każdej napotkanej sytuacji. Tylko wtedy będziemy mieć rzeczywisty wpływ na ukształtowanie naszej pociechy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *