Wybór przedszkola – lista obowiązkowa

Wybór przedszkola dla wielu rodziców nie jest prosty. A co roku muszą się z nim zmierzyć kolejni. Nie jest to łatwe, szczególnie, że nie wiemy wtedy, pod którą placówkę oddać swoje dziecko. Dlatego mam nadzieję, że poniższy artykuł choć w małym stopniu spowoduje, że ten wybór będzie łatwiejszy.

Aby wybrać przedszkole dla naszej pociechy powinniśmy przede wszystkim wcześniej stworzyć listę, na której znajdą się nasze wymagania, które stawiamy. I nie ma znaczenia, czy wybieramy pomiędzy przedszkolem publicznym, czy też prywatnym.

 

Ale co powinno się znajdować na takiej liście?

A więc po kolei.

  

Punktem pierwszym na naszej liście powinna być: KADRA

W przedszkolu publicznym (państwowym) mogą pracować jedynie osoby, które posiadają odpowiednie przygotowanie pedagogiczne (warunkiem koniecznym jest zdobycie wykształcenia wyższego – pedagogiczne). Oprócz samych kwalifikacji, bardzo ważne jest również odpowiednie podejście do dzieci. Tego już nauczyć się nie da, a do bycia Panią przedszkolanką potrzeba jednego – kochać dzieci. To zobaczyć możemy w trakcie dni otwartych, na które warto udać się z dzieckiem i podejrzeć, jak wygląda codzienność w przedszkolu. Zaoszczędzi to nam nerwów, oraz zobaczymy, jak zachowują się dzieci, oraz podejście przedszkolanek do nich.

 

Drugim punktem, równie ważnym jak pierwszy jest: BEZPIECZEŃSTWO

To pojęcie, które powinno nam przyświecać. Powinniśmy brać pod uwagę, kto może odbierać dziecko z przedszkola. Ważne aby byli to prawni opiekunowie, bądź osoby, które zostały przez nas zadeklarowane. Oczywiście, w przypadku odbioru dziecka przez taką osobę, Pani przedszkolanka ma prawo wylegitymować, aby sprawdzić, czy osoba znajduje się na liście podanej przez rodziców.

Przedszkole musi być również odpowiednio zabezpieczone przed możliwością swobodnego opuszczenia go przez malucha. W tej kategorii powinniśmy także brać pod uwagę sam obiekt. Czy jest odpowiednio przystosowany dla małych osób. Co ważne, dla przedszkoli obowiązują inne przepisy BHP, dlatego warto się z najważniejszymi jego punktami zapoznać.

Wybór przedszkolaNa sam koniec w kategorii bezpieczeństwa warto dodać, że jeszcze ważny jest sam plac zabaw, czy jest odpowiednio zabezpieczony przed osobami postronnymi, oraz czy do piaskownicy nie mają dostępu zwierzęta.

 

Trzecim punktem na liście jest: MENU ŻYWIENIOWE

Tutaj zaznaczyć warto, że każde przedszkole ma obowiązek wywieszania w placówce swojego jadłospisu. Zazwyczaj wywiesza się na 10 dni do przodu, ale czasem można spotkać jadłospis ułożony już na cały miesiąc. Każde przedszkole jest od czasu do czasu sprawdzane z pomocą niezależnych kontrolerów, których zadaniem jest weryfikacja, czy dzieci są karmione według zaleceń. Tutaj warto zaznaczyć, że dziecko ze zgłoszoną w przedszkolu alergią, będzie żywione inaczej, niż reszta maluchów.

 

Czwartym punktem są: ZAJĘCIA DODATKOWE

Ten punkt powinien być również brany przez nas pod uwagę, bowiem mając do dyspozycji zajęcia dodatkowe dla naszego dziecka, możemy rozwijać w nim dodatkowe zainteresowania. Biorąc pod uwagę ten punkt, oprócz zajęć nieodpłatnych powinniśmy brać pod uwagę również zajęcia dodatkowe.

 

Piątym punktem na naszej liście jest: SŁUCHANIE SWOJEGO DZIECKA

Nie wolno w żadnym wypadku zapominać nam o tym bardzo ważnym punkcie. Powinniśmy liczyć się z opinią naszego dziecka na temat przedszkola, do którego będzie miało uczęszczać. Najważniejsze, aby nasz maluch był po powrocie z przedszkola zadowolony, i z miłą chęcią szedł do niego dnia następnego.

 

To chyba moim zdaniem najważniejsze punkty, które powinniśmy brać pod uwagę, wybierając dla naszej pociechy odpowiednie przedszkole. Oczywiście, każdy z Was może mieć inne, dodatkowe punkty, według których będzie dobierał placówkę dla swojego dziecka, jednak nie wolno zapominać nam o jednym. Najważniejsze powinno być dla nas dobro dziecka, dlatego jego samopoczucie w przedszkolu musi być najważniejsze.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *