Materiały na pokrycie naszego dachu

Od wielu lat jest problem z tym, co powinniśmy kłaść na nasz dach. Wiele osób ma problemy z odpowiednim doborem materiałów. Najbardziej popularne są dachówka oraz blachodachówka potocznie zwaną blachą. Każdy z tych materiałów ma swoje mocne i słabe strony.

plany domu

Warto jest przeanalizować oddzielnie każdy z tych materiałów:

  • blachodachówka– to technologia która wbiła się na rynek dopiero w XX wieku. Chodź jej korzenie sięgają nawet XVI wieku, to do powszechnego użytku weszła dopiero w poprzednim stuleciu. Wbrew pozorom nie jest to wcale taki tani materiał w porównaniu do popularnej dachówki jego cena nie jest dużo większa. Więc co sprawia, że jest tak popularna? Moim zdaniem, jej zaletą jest waga, blacha jest bardzo lekka i do tego wytrzymała. Dzięki odpowiedniej budowie nie odbiega wyraźnie od standardów zwykłej blachy. Są różnego rodzaju blachy np. blacha falista, blacha trapezowa, blacha profilowana. Różnią się one ułożeniem fali, dzięki temu waga blachy rozkłada się bardziej równomiernie po dachu ni obciążając zbytnio krokiew
  • dachówka – bardzo stara forma okrycia dachu. Prawdopodobnie najwytrzymalsza, daję pewność oraz gwarancję, oczywiście jeżeli jest dobrze położona. Widać to nawet na dawnych dworkach szlacheckich dachówki owe mają po kilkadziesiąt lat i nadal się trzymają. Dachówka ma jednak jedną bardzo ważną wadę mianowicie jest ciężka. Dach z położoną dachówką jest bardzo ciężki i przez to krokwie muszą być odpowiednio zbudowane. Trzeba w takim wypadku zadbać o odpowiednią budowę dachu, takie rzeczy planuje się przed wybudowaniem domu.
  • gont –jest to dość mało używany materiał w Polsce. Jest to uzasadnione, bo moim zdaniem jest to najgorsze rozwiązanie dla większości budynków. Największa wada gontów bitumicznych to koszt, wbrew pozorom gont sam w sobie nie jest aż tak drogi, jest również lekki i łatwy do położenia. Mimo tego, dach na który chcemy położyć gont musi być niezwykle równy, trzeba do tego odpowiednich płyt, sprawia to, że inwestycja w ten rodzaj materiału jest nieopłacalna. Gont nie należy tez do wytrzymałych materiałów jest zdecydowanie bardziej podatny na zewnętrzne warunki atmosferyczne w porównaniu do dachówki lub blachy.

 

Decyzja należy do ciebie – dobrze ją przemyśl

Warto jest się zastanowić nad tym jakiego rodzaju materiał jest najlepszy na nasz dach, w przypadku starych domów blacha wydaje się rozsądniejszą inwestycją. Takiego rodzaju rzeczy wpływają też na całą budowę dachu, jest to szczególnie istotne jeżeli planujemy ocieplać dach. W zależności jak kształtuje się nasze poddasza, krokwy oraz stropy ocieplenie poddasza może wyglądać różnie. W zależności od materiału położonego na dach różnie może zachowywać się folia izolacyjna. Jest to bardzo szeroki temat na który można jeszcze pisać i pisać…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *