Jak rozpoznać autyzm u dzieci?

Podobno autyzm jest podstępną chorobą, którą niezwykle trudno zdiagnozować. Stwarza to ogromny problem społeczny bowiem wylicza się, iż na to schorzenie może cierpieć nawet 10 000 dzieci w Polsce.

Autyzm jest niełatwy do rozpoznania bowiem jego cechy często mylone są zwyczajnie z cechami charakteru dziecka. Co więcej, zdarza się, że objawy maja różne natężenie i pojawiają się nieregularnie a często są również tak łagodne, że rodzice zdają się ich nie zauważać u kilkumiesięcznych niemowląt a nawet kilkuletnich dzieci.

 

Najczęściej występującym i charakterystycznym objawem tej choroby jest brak kontaktu z otoczeniem i niechęć do jego poznawania – dziecko zwyczajnie nie wykazuje zainteresowania, jest oporne i nie reaguje na bodźce zewnętrzne. Oprócz tego zauważyć można szereg symptomów typowo fizycznych. Najmłodsi, którzy uczą się w placówce, jaką jest szkoła dla dzieci z autyzmem w Warszawie najczęściej mają problemy z mową, zauważa się u nich ograniczony zasób słów czy echolalię, czyli natarczywe powtarzanie słów. Ponadto występują u nich zaburzenia ruchowe lub mimowolne bujanie ciała. Trzeba jednak nadmienić, że tego rodzaju wyspecjalizowane instytucje są właśnie po to, aby objawy autyzmu eliminować bądź chociażby zapobiegać ich rozwojowi.

Rodzice dzieci, które cierpią na autyzm najczęściej wybierają placówki szkolne, które dostosowane są do edukacji ich pociech. Zazwyczaj są to szkoły specjalne w Warszawie, które pozwalają chorym na kontakt ze środowiskiem i otworzenie się na obecność innych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *