Psychoterapia grupowa a indywidualna

Osoba, która zdecyduje się na terapię psychologiczną ma do wyboru jej dwa rodzaje, to psychoterapia grupowa bądź indywidualna. Dowiedz się, na czym polegają obie i czym się różnią.

Psychoterapia grupowa

Psychoterapia grupowa w Warszawie polega na uczestniczeniu w spotkaniach określonej grupy ludzi – to zazwyczaj około 10 osób, które wspólnie rozwiązują swoje problemy przy udziale jednego moderatora, jakim jest psychoterapeuta. Najczęściej do spotkań tego rodzaju dochodzi nawet kilka razy w tygodniu, zdarza się jednak, że psychoterapie te organizowane są kilkakrotnie w miesiącu.
Celem terapii jest poznawanie bolączek innych osób, w ten sposób uczestnicy uczą się empatii i w obiektywny sposób dostrzegają własne problemy. Nierzadko mówi się, że zadaniem takich spotkań jest naprzemienne uzdrawianie się osób biorących w nich udział.

 

Psychoterapia indywidualna

Jest rodzajem terapii zamkniętej, w której uczestniczy tylko osoba ze stwierdzonymi zaburzeniami wraz z psychoterapeutą. Na spotkaniach, do których dochodzi w zależności od intensywności potrzeby, uczestnik ma szansę na skupienie całej uwagi na przedstawianym problemem a psycholog Mokotów poświęca czas tylko jemu.

Różnice wynikające z obu rodzajów psychoterapii polegają głównie na aspekcie, na jakim skupia się psycholog. Biorąc pod uwagę terapię indywidualną istotna jest sama osobowość pacjenta natomiast przy psychoterapii grupowej główny nacisk kładzie się na relacje z otoczeniem. Warto też zaznaczyć, że terapia grupowa, jest nawet kilkakrotnie tańsza aniżeli indywidualna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *