Problemy w polskiej okulistyce

Okulistyka zmaga się z  wieloma problemami, jedne z nich to na pewno choroby oczu. Do jednej z najpopularniejszych chorób oczu w Polsce zalicza się zaćma, jest ona powiązana z wiekiem. Polega ona na tym, że nasza soczewka w oku mętnieje, powstają szare plamki, utrudniające dostęp promieni słonecznych do naszych oczu, w konsekwencji coraz gorzej widzimy, ostrość widzenia jest zdecydowanie gorsza.
Chorobę tę można leczyć, lecz w grę wchodzi następny problem naszej rodzimej okulistyki, mianowicie brak pieniędzy. Lek który, cofa zaćmę nazywa się anty-VEGF, jest on na tyle kosztowny, że szpitali w Polsce nie stać jego zakupienie. Inna sprawa to zapotrzebowanie, które jest ogromne a leki kosztują swoje. Inna alternatywna metoda to wykonanie odpowiedniego zabiegu, na który też nie ma pieniędzy u nas, po za tym na takiego rodzaju zabieg czeka się do trzech lat, przez ten czas zaćma może tak mocno rozszerzyć się, że nawet zabieg nic nam nie pomorze.

 

Brak specjalistów

pani doktorProblemy Polskiej okulistyki to też mała ilość specjalistycznych ośrodków państwowych, ciężko jest znaleźć okulistę specjalistycznego. Najczęściej za taką osobę trzeba zapłacić. Jest to też związane z pieniędzmi, lekarze wolą leczyć prywatnie, dzięki temu zarobią więcej, dla samego pacjenta jest to zdecydowanie lepsze rozwiązanie, dzięki temu może bez kolejek oraz niepotrzebnego stresu uzyskać fachową pomoc.

Jesteśmy coraz starsi

Kolejna rzecz to starzenie się społeczeństwa. Oczy wraz z wiekiem coraz gorzej funkcjonują, przez co pojawiają się coraz większe problemy. W przypadku naszego społeczeństwa coraz więcej osób przekracza wiek 60 lat w związku z czym zaczynają się też choroby oczu. Coraz więcej osób potrzebuje też specjalistycznej opieki, a jak już wcześniej wspominałem nie ma na to pieniędzy. Wiele osób nie chodzi do specjalisty i wraz z wiekiem ich wzrok się pogarsza, kiedy już nie mogą dobrze widzieć, kupują okulary na własną rękę. Takiego rodzaju okulary Olsztyn, bez skonsultowania z okulistą, mogą być fatalnie dobrane, przez co wada wzroku nadal się pogłębia. Tutaj dochodzimy do kolejnego problemu okulistycznego mianowicie brak świadomości o profilaktyce. Wiele osób nie chodzi do okulisty przez co później mają olbrzymie problemy.

Niska świadomość

Niewiedza oraz brak pieniędzy to dwa największe problemy, które wpływają na stan naszej rodzimej okulistyki. Wiele osób nie zdaję sobie sprawy z tego, że kupno losowych okularów nic nie rozwiąże, może jest to oszczędność czasu ale moim zdaniem tylko pozorna, później będziemy musieli wydawać pieniądze na różnego rodzaju leki. Dlatego warto jest walczyć z tymi problemami aby każdemu żyło się lepiej i mógł oglądać świat jak najostrzej i jak najdłużej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *