Czy zdajesz sobie sprawę, że nawet 90% dzieci w wieku szkolnym ma próchnicę? Okazuje się, że większość rodziców nawet nie ma świadomości złego stanu zębów swoich latorośli albo bagatelizują ten problem. Wizyty stomatologiczne oraz odpowiednia profilaktyka i zachowanie higieny jamy ustnej nadal nie jest u nas prowadzona z właściwą uwagą.
Większość z nas źle myje zęby. Co więcej, ogromna liczba dzieci wcale nie myje mleczaków. Przerażające jest to, że nadal spora grupa rodziców uznaje, że pierwsze zęby nie są ważne, bo przecież i tak wypadną, więc codzienne mycie zębów wdrażane jest dopiero po wyrośnięciu zębów stałych. Ciekawostką jest przy tym fakt, że nawet 4 miliony Polaków w ogóle nie myje zębów, w większości są to właśnie dzieci. Jeśli nie wyrobią sobie one dobrych nawyków w zakresie dbania o higienę jamy ustnej, w przyszłości do stomatologów ustawiać się będą długie kolejki pacjentów. Trzeba mieć jednak na uwadze, że chore zęby to nie tylko dyskomfort odczuwany w obrębie szczęki, bo te mogą mieć niestety negatywny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu.
Rodzice muszą zdać sobie sprawę, że potrzebna jest już szczoteczka dla niemowlaka, który jeszcze nie posiada zębów. Najlepiej sprawdza się ta silikonowa i służy do masowania dziąseł oraz czyszczenia ich z resztek jedzenia. Takie akcesorium sprawdzi się też doskonale w okresie bolesnego ząbkowania. Przykładem może być Baby Banana szczoteczka z jakościowego silikonu, która posiada stabilny uchwyt i nadaje się również jako gryzak. Przeznaczona jest dla dzieci już od 3. miesiąca życia, bo to właśnie wtedy najczęściej zaczynają wyrzynać się pierwsze mleczaki.
Kolejna szczoteczka do zębów dla dziecka powinna mieć już miękkie włosie. To szczoteczka do codziennego mycia mleczaków i należy ją dobrać odpowiednio do wieku dziecka. Ważny jest również wybór dobrej pasty do zębów. Rolą rodzica jest wdrożenie schematów, które mówią o co najmniej dwukrotnym myciu ząbków każdego dnia, rano i wieczorem. Najlepiej oczywiście, jeśli maluch będzie szczotkował mleczaki po każdym jedzeniu.
Ważna jest nauka odpowiedniego szczotkowania małych ząbków. W tym celu warto poprosić o pomoc stomatologa podczas profilaktycznej wizyty w jego gabinecie. Ten wskaże, jak odpowiednio myć zęby, podpowie, ile czasu ma trwać każdorazowe szczotkowanie. W jego gabinecie dostępne są również specjalne preparaty, dzięki którym mycie zębów może stać się doskonałą zabawą dla najmłodszych i nie będzie jedynie przykrym obowiązkiem. Istnieją pasty, które chwilowo barwią zęby na wybrany kolor i wskazują, w którym miejscu nie zostały one dokładnie umyte.
To my rodzice, jesteśmy odpowiedzialni za nawyki dzieci i stan ich uzębienia. Świadomość Polaków w kwestii codziennych rytuałów czyszczenia zębów każdego roku wzrasta, nadal nie jest jednak zadowalająca. Wszystko dlatego, że wizyty w gabinecie dentystycznym nie są obowiązkowe, a profilaktyka stomatologiczna nadal traktowana jest jako zbędna. Czym prędzej musi się to zmienić.