Mammografia jest jednym z podstawowych badań, jakie wykorzystuje się w profilaktyce antynowotworowej. To badanie, które poprzez wykorzystanie promieniowania rentgenowskiego jest w stanie wykryć nawet niewielkie guzki w piersi. Zaleca się, by raz na dwa lata mammografii poddawały się kobiet, które ukończyły 35 lat natomiast raz w roku badanie to powinny wykonywać kobiety w przedziale wiekowym 50-69. W ramach programów profilaktycznych, badanie to jest bezpłatne, ale nie obowiązkowe.
Można śmiało stwierdzić, że badanie tego rodzaju jest doskonałym uzupełnieniem standardowego USG piersi. Wykonuje się je przesiewowo, czy w grupie pacjentek (można je również wykonywać u mężczyzn) o podwyższonym ryzyku zachorowania, by wykluczyć możliwe ogniska rakowe w piersiach. Z reguły badanie to zalecane jest kobietom w starszym wieku bowiem to one po pierwsze są bardziej narażone na raka piersi, po drugie mają więcej tkanki tłuszczowej i wtedy badanie to może być wykonane dokładniej. U kobiet młodych najczęściej wystarczy prawidłowo wykonane standardowe badanie ultrasonograficzne piersi.
Samo badanie mammograficzne trwa jedynie kilka minut jednak nie jest tak komfortowe jak tradycyjne USG. Niektóre pacjentki uskarżają się na ból w trakcie jego wykonywania bowiem muszą dosyć mocno ścisnąć pierś.