USG piersi w Warszawie

Na czym polega mammografia?

Mammografia jest jednym z podstawowych badań, jakie wykorzystuje się w profilaktyce antynowotworowej. To badanie, które poprzez wykorzystanie promieniowania rentgenowskiego jest w stanie wykryć nawet niewielkie guzki w piersi. Zaleca się, by raz na dwa lata mammografii poddawały się kobiet, które ukończyły 35 lat natomiast raz w roku badanie to powinny wykonywać kobiety w przedziale wiekowym 50-69. W ramach programów profilaktycznych, badanie to jest bezpłatne, ale nie obowiązkowe.

Można śmiało stwierdzić, że badanie tego rodzaju jest doskonałym uzupełnieniem standardowego USG piersi. Wykonuje się je przesiewowo, czy w grupie pacjentek (można je również wykonywać u mężczyzn) o podwyższonym ryzyku zachorowania, by wykluczyć możliwe ogniska rakowe w piersiach. Z reguły badanie to zalecane jest kobietom w starszym wieku bowiem to one po pierwsze są bardziej narażone na raka piersi, po drugie mają więcej tkanki tłuszczowej i wtedy badanie to może być wykonane dokładniej. U kobiet młodych najczęściej wystarczy prawidłowo wykonane standardowe badanie ultrasonograficzne piersi.

[AdSense-A]

Samo badanie mammograficzne trwa jedynie kilka minut jednak nie jest tak komfortowe jak tradycyjne USG. Niektóre pacjentki uskarżają się na ból w trakcie jego wykonywania bowiem muszą dosyć mocno ścisnąć pierś.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.