zespół aspergera

Czy dzieci z Aspergerem mają szansę na całkowite wyleczenie?

Zespół Aspergera przez swoje objawy niezwykle przypomina autyzm chociaż są to zupełnie dwie różne choroby. Niestety, na żadną z nich nie wynaleziono dotąd skutecznego lekarstwa jednak prawidłowo dobraną terapią można doskonale złagodzić ich objawy i natężenie.

Zespół Aspergera jest dosyć ciężki do zdiagnozowania chociaż coraz częściej zwraca się uwagę na jego objawy. Te jeszcze do niedawna były wiązane po prostu z osobowością i temperamentem dziecka a zaburzenia mowy ze zwykłymi problemami logopedycznymi. Dzisiaj dzieci z Aspergerem, czyli wyobcowane, zamknięte w sobie, nie potrafiące znaleźć wspólnego języka z rówieśnikami i wyraźnie odtrącane poddaje się szczegółowym badaniom. Obecnie zaleca się też, by dzieci, u których wykryto aspergera uczęszczały na specjalistyczne terapie.

Trzeba jasno powiedzieć, że dzieci, u których występuje to schorzenie nie zawsze nadają się, by uczęszczać do tradycyjnej szkoły – w nich dzieci traktowane są jako ogół, nie ma tam miejsca na indywidualności czy dobór kształcenia. Co więcej, nauczyciele nie są najczęściej wyszkoleni i nie posiadają dobrej wiedzy na temat tego, jak radzić sobie z zaburzeniami aspergera.

Właśnie z myślą o takich maluchach powstała sieć szkół. Ich placówki znaleźć można między innymi na Mokotowie, Bemowie czy w Józefosławiu. Wydaje się, że posłanie dziecka do takiej placówki gwarantuje jego dobry rozwój a terapia zespołu Aspergera przebiegać będzie odpowiednio do stopnia natężenia choroby.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *