Czy wiesz, że w Polsce każdego roku dochodzi do nawet 30 000 błędów medycznych? Oczywiście większość z nich nie jest oficjalna, a spora część zostaje „zamiatana pod dywan”. Nadal trudno wygrać ze służbą zdrowia i udowodnić winę lekarzowi.
Na szczęście w polskim sądownictwie coraz więcej postępowań dotyczy właśnie tego rodzaju nieprawidłowości. Co więcej, w niejednej kancelarii swoją pomoc poszkodowanym oferuje prawnik od błędów medycznych, dzięki któremu udaje się wygrywać coraz więcej spraw.
Za błąd w sztuce lekarskiej uznaje się działanie medyka bądź zespołu medycznego, poprzez które efektem jest pogorszenie stanu zdrowia pacjenta albo doprowadzenie do jego śmierci. Błędem może być również brak pożądanych efektów po realizacji określonego zabiegu.
Okazuje się, że prawnik od błędów medycznych pomaga nie tylko w uzyskaniu odszkodowania dla pacjentów czy rodzin pacjentów, którzy zostali poszkodowani w publicznych placówkach, ale także tych prywatnych. Warto zaznaczyć, że ogromną część spraw, jakie są prowadzone z udziałem wyszkolonych w tym zakresie adwokatów, dotyczy błędów w sztuce medycy estetycznej oraz chirurgii plastycznej. Pacjenci mogą domagać się odszkodowania i ukarania lekarza również wtedy, gdy na zabieg podpisali zgodę i za niego zapłacili. Nie ma to żadnego znaczenia, bo zawsze medyk powinien przeprowadzić zabieg zgodnie z procedurami i kwalifikacjami.
Postępowania sądowe dotyczące błędów medycznych mają różny przebieg. Poszkodowana może być osoba, która doznała uszczerbku na zdrowiu albo zabieg przyczynił się do jej trwalej niepełnosprawności w różnym stopniu – to najczęściej przyczyna źle wykonanych operacji z dziedziny ortopedii. Odszkodowania domagają się też ci, u których zabiegi wywołały przykre powikłania, jakie mają wpływ na pogorszenie zdrowia czy codzienne funkcjonowanie. Poszkodowani mogą też wnioskować o dożywotnią rentę, jeśli poprzez źle wykonany zabieg nie są w stanie wykonywać pracy zawodowej. O odszkodowanie może starać się też rodzina pacjenta, który przez błąd medyczny zmarł.