Renowacja obuwia szewc

Renowacja obuwia – domowe sposoby

Każdy z nas z pewnością posiada w swojej szafie buty, z których chciałby korzystać jak najdłużej. Kupując chociażby buty damskie letnie w sklepie dostajemy jedynie niewielką broszurkę odnośnie sposobów konserwacji skóry bądź materiału z jakiego są wykonane buty. Ulotka ta zazwyczaj wraz z pudełkiem ląduje w koszu na śmieci.

Renowacja obuwia powinna być czynnością wykonywaną cyklicznie. Regularne stosowanie się do prostych zasad, daje możliwość przedłużenia życia naszym butom. Poznajcie je i wprowadźcie już dziś, a rezultaty pojawią się natychmiast.

Ile razy podczas spaceru zaskoczył nas deszcz? Przemoczone buty i stopy nie są najprzyjemniejszą sprawą. Po powrocie do domu staramy się jak najszybciej ogrzać i wysuszyć buty. Kardynalnym i bardzo częstym błędem wówczas popełnianym jest suszenie obuwia na kaloryferze bądź też w pobliżu grzejnika. Zapomnijmy o takich praktykach. Aby obuwie przetrwało jak najdłużej, powinniśmy je suszyć w temperaturze pokojowej. Jeśli dodatkowo podczas deszczu, szliśmy po błocie, kałużach, piachu, nie obędzie się bez odpowiedniego wyczyszczenia butów. W tym celu powinniśmy przygotować wilgotną szmatkę bądź też gąbkę i delikatnie oczyścić buty z brudu. Jeśli nosimy np. obuwie letnie damskie bez skarpetki, to po każdym dniu powinniśmy użyć specjalnego spreju do odświeżania i dezynfekcji butów.

Podsumowując : najpierw oczyszczamy buty, następnie suszymy, a dopiero później przechodzimy do ostatniego etapu jakim jest renowacja obuwia.

SKÓRA LICOWA – renowacja

Jeśli mamy buty uszyte ze skóry licowej, zarówno na brzegi spodów, jak i na całą powierzchnię nanosimy cienką warstwę środka konserwującego na bazie wosku. Kolor detergentu powinien być dobrany wedle koloru wierzchniego koloru skóry. Po nałożeniu środka, delikatnie polerujemy całą powierzchnię szmatką. Choć jest to, nie wiedzieć czemu popularne, do konserwacji tego typu butów nie zaleca się różnego rodzaju past czy też płynów samopołyskowych, które zawierają rozpuszczalniki. Mogą one bowiem uszkodzić powłokę skóry.

SKÓRA WELUROWA i NUBUK – renowacja

Obuwie uszyte ze skór welurowych i nubukowych czyści się zupełnie inaczej. Przede wszystkim potrzebujemy do tego celu specjalnej szczoteczki bądź też maksymalnie wyciśniętej, zmoczonej szmatki. Do renowacji tego typu obuwia najlepiej wykorzystać detergenty w aerozolu opatrzone etykietą dedykowaną dla nubuku i weluru.

MATERIAŁY SZTUCZNE

Przy konserwacji obuwia z materiałów sztucznych również nie powinno się używać detergentów z past samopołyskowych. W tym przypadku powinniśmy konserwować buty pastami typu krem, balsam itp.

Oprócz odpowiedniej konserwacji wierzchniej warstwy obuwia pamiętaj, aby:

– rozsznurowywać obuwie przed każdym zdjęciem i założeniem

– podzelować obuwie o skórzanych spodach

– wymieniaj fleki za każdym razem, kiedy są w połowie zniszczone, nie czekaj do ostatniego momentu, kiedy zostaje naruszona struktura skóry buta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *