Zez jest chorobą narządu wzroku, której istotą jest przede wszystkim nieprawidłowe, nierównoległe ustawienie gałek ocznych. Zez może pojawiać się w obu gałkach bądź tylko jednej. Najczęściej jest łatwo zauważalny przez obserwatorów, oko ucieka do środka, w stronę nosa a rzadziej w stronę skroni. Warto wiedzieć, zez, który pojawia się już u dzieci powyżej 3-go roku życia powinien być kontrolowany i diagnozowany a w razie konieczności wymagane jest leczenie czy odpowiednia rehabilitacja pacjenta.
Specjalistycznym rozpoznawaniem i leczeniem zeza zajmują się okuliści, we współpracy z ortoptystą. To właśnie oni przy wykorzystaniu sprzętu najnowszej technologii są w stanie odpowiednio zdiagnozować schorzenie narządu wzroku i podjąć skuteczną terapię. Trzeba zaznaczyć, że w przypadku zeza, leczenie należy podjąć jak najszybciej.
W łagodnych stadiach choroby niejednokrotnie zeza można zniwelować nosząc odpowiednio dobrane okulary czy wykonując właściwe ćwiczenia. Najczęściej jednak konieczne są zabiegi chirurgiczne. Operacja zeza u dorosłych to norma, dlatego więc należałoby rozpocząć walkę z tą przypadłością już w okresie dziecięcym pacjenta, by nie narażać go na konieczność inwazyjnych zabiegów. Co ciekawe, tylko 15% dzieci z zezem wymaga operacji chirurgicznej, u pozostałych ze zdiagnozowaną dysfunkcją tego rodzaju wystarczy stosowanie innych, w pełni bezpiecznych dla małego pacjenta metod. U pacjentów, u których zez wymaga usunięcia operacyjnego zaleca się, by zabieg ten odbył się nie później aniżeli do ukończenia przez niego lat 10-ciu.
Warto wiedzieć, że bagatelizowanie problemu sprzyja powstaniu trwałej wady wzroku. Oczywiście, operacja u osób dorosłych jest możliwa natomiast staje się wtedy jedynie zabiegiem kosmetycznym. I chociaż zez już nie występuje to przywrócenie prawidłowego widzenia jest w tych przypadkach praktycznie niemożliwe. Leczenie zeza w takich przypadkach jest więc tylko sposobem na uzyskanie „normalnego” wyglądu.