Dziecko w żłobku czy w domu?

Wiele młodych mam zadaje sobie pytanie: Praca czy dziecko? Jeśli wybierzemy dziecko, to wiadome, że musimy zrezygnować z pracy, a co jeśli chcemy pracować, jednak zajmować się tez dzieckiem?

Wtedy czeka nas odpowiedź na kolejne pytanie: Czy dziecko wysyłać do żłobka?

Żłobek wielu rodzicom kojarzy się przede wszystkim z jednym: odparzoną pupą dziecka, ich ciągłym płaczem, oraz częstym chorowaniem.

Jednak dzisiejsze żłobki odbiegają od tego co było jeszcze kilkanaście lat temu. Teraz pracują tam wykwalifikowane osoby, które kochają dzieci i wiedzą jak je traktować. Nie zmienia to jednak faktu, że pierwsze dni zawsze będą ciężkie, zarówno dla samego dziecka jak i jego mamy. A to dlatego, że dziecko ciężko przeżywa rozłąkę z mamą (przecież to osoba, wobec której dziecko jest najbardziej przywiązane, czuje po prostu ciepło matki). Na całe szczęście z czasem dziecko się przyzwyczaja, oraz dodatkowo zdobywa nowe umiejętności, które pomagają w rozwoju dziecka.

 

Dobrze, będąc już zdecydowani na zapisanie dziecka do żłobka musimy teraz wiedzieć o jednym. Naszej pociechy nie powinno zapisywać się zbyt wcześnie. Nie powinno być to wcześniej niż 12 miesięcy. Do tego okresu najlepiej przebywać z dzieckiem, bądź zostawiać je z babcią, ciocią. Na pewno pojawią się pytania, a dlaczego? To bardzo proste. Dla dzieci w tym okresie bardzo ważne jest przywiązanie drugiej osoby, oraz szybkie zaspokojenie wszystkich potrzeb malucha. A będąc w żłobku w grupie, dziecko może zostać czasami pominięte, a wiemy, czym to się od razu kończy w takim okresie.

Dziecko wysłane do żłobka ma oczywiście swoje zalety, ale i również wady.

Pozytywne jest oczywiście to, że nasze dziecko uczy się szybciej nawiązywać przyjaźnie, dzielić z innymi, oraz uczy się rozwiązywać swoje problemy. Dziecko poprzez interakcję z innymi uczy się ich zachowań. Może to mieć zarówno skutki pozytywne jak i negatywne, bo może okazać się, że więcej czerpać będzie od maluchów wzorców negatywnych.
Oprócz tego dzieci mogą czuć się w żłobku nieswojo, czasami może to wyglądać na zagubienie, oraz co odstrasza większość rodziców, a więc częstsze chorowanie dzieci. Jednak choroba może mieć również pozytywy, a mianowicie wychowywanie w domu w zbyt sterylnym otoczeniu, a później przebywanie w innym otoczeniu może właśnie skutkować częstym chorowaniem.

Teraz czas na wybór tego nieszczęsnego żłobka. Na co zwracać uwagę, czym się kierować wybierając odpowiednią placówkę dla naszego dziecka?

Chłopczyk w żłobkuWarto do tego przygotować się wcześniej, niż szukać szybko, nie dokonując odpowiedniej analizy. A więc po kolei. Na pewno powinno liczyć się wyposażenie samego żłobka. W skład wyposażenia powinniśmy brać pod uwagę między innymi: stan techniczny budynku, jego lokalizację (zbyt bliska odległość od drogi może wpływać negatywnie na samopoczucie jak i zdrowie dziecka). Lokalizacja odgrywa również rolę, jeśli chodzi o dowóz dziecka do żłobka. Wiadomym jest, że każdy z nas chciałby je mieć jak najbliżej domu, a najlepiej aby było zlokalizowane tuż obok nas. Pamiętajmy, że jak wybierzemy żłobek na drugim końcu miasta, to przyjdzie nam się zmierzyć z pobudkami, oraz dłuższym dojazdem jak i powrotem.

Jednak najważniejsze, to kierowanie się przede wszystkim tym, jakie metody wychowawcze czy opieka lekarska panuje w tym żłobku. Np. jeśli żłobek będzie miał duże grupy, a inne o podobnych warunkach będzie mieć grupy kilkuosobowe, to z pewnością lepiej wybrać ten drugi, bowiem daje to pewność, że naszemu dziecku będzie więcej poświęconego czasu. Oprócz tego można dokonać w niektórych miejscowościach wyboru, czy lepszy będzie żłobek publiczny Warszawa czy może żłobek prywatny Warszawa.

Mając już wybrany żłobek, trzeba jeszcze dziecko do niego przygotować. Tego dowiedzieć można się w artykule zatytułowanym: