Czy kurs na wózki widłowe jest konieczny?

Wózki widłowe są niezwykle pomocnymi pojazdami, dzięki którym możliwy jest transport nawet kilku tonowych przedmiotów. Można je zobaczyć w różnego rodzaju halach produkcyjnych, magazynach czy fabrykach. Trzeba jednak wiedzieć, że nie każdy może się nimi posługiwać.

Kurs na wózki widłowe jest konieczny. Mogą z niego korzystać tylko osoby, które przeszły z wynikiem pozytywnym odpowiednie szkolenie. Takie organizowane jest przez różne firmy, takie jak Urzędy Pracy. Najczęściej to pracodawca wysyła pracownika na tego rodzaju kurs, by podnosić kwalifikacje pracowników. Warto również zaznaczyć, że nie posiadanie odpowiednich uprawnień wiąże się z groźnymi sankcjami, zarówno dla pracownika jak i firmy.

Pracownik, który podejmuje pracę w jednym z zakładów, w którym wykorzystuje się wózki widłowe a jego zadaniem będzie właśnie praca przy wykorzystaniu tego rodzaju sprzętu musi okazać zatrudniającemu właściwy certyfikat, który świadczy o przebytym szkoleniu. Tylko wtedy będzie mógł z nich korzystać w czasie wykonywanych obowiązków zawodowych.

Sam kurs na wózki widłowe nie trwa długo – trzeba na niego poświęcić około 14 dni. W czasie kursu odbywają się zarówno zajęcia teoretyczne jak i praktyczne a jego zwieńczeniem jest stosowny egzamin. W tej kwestii jest on podobny do tego, jaki robi się aby uzyskać prawo jazdy z tą jednak różnicą, że egzamin w przypadku wózków widłowych odbywa się w firmie, która go organizuje.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *