Szkoła

Dla kogo są szkoły integracyjne?

Szkoły integracyjne tworzone są zarówno dla dzieci całkowicie zdrowych jak i tych, które cierpią na różnego rodzaju zaburzenia czy upośledzenia. W klasie integracyjnej również uczą się dzieci zdrowe z tymi niepełnosprawnymi i nie stanowi to problemu. Kto więc powinien zdecydować się na posłanie dziecka właśnie do takiej szkoły?

Przede wszystkim rodzice dzieci, u których zdiagnozowano różnego rodzaju zaburzenia. Najczęściej jest to ADHD, autyzm oraz zespół Aspergera. Zdarza się także, że do szkół integracyjnych uczęszczają uczniowie cierpiący na zaburzenia motoryki ruchowej. To właśnie tutaj mają możliwość pobierania nie tylko edukacji zgodnie z programem wytyczonym przez MEN, ale również szansę na terapię, dzięki której będą mogli bezproblemowo i samodzielnie funkcjonować w społeczeństwie.

Szkoły integracyjne w Warszawie posiadają mniej liczebne klasy – w każdej jest nie więcej niż 20 uczniów. Co więcej, opiekę nad mini sprawują co najmniej dwie nauczycielki, które zostały fachowo przeszkolone w celu pracy z dziećmi „trudnymi”.

Po co więc dzieci zdrowe mają uczęszczać do takiej szkoły? Dzieci w pełni sprawnie psychicznie oraz fizycznie stanowią w takich szkołach większość. Tutaj pobierają nie tylko naukę zgodną z wytyczonym programem, ale nabywają wartości, których nie da się utrwalić nigdzie indziej. Nieznane są im pojęcia i zachowania związane z pojęciem nietolerancja, doskonale wiedzą co to empatia i pomoc drugiemu człowiekowi.

To doskonały wybór dla rodziców, którzy oprócz solidnych podstaw wykształcenia chcą, by ich dzieci wyrosły po prostu na dobrych, wartościowych ludzi, którzy widzą nieco więcej aniżeli tylko czubek własnego nosa. Wrażliwość na problemy innych sprawi, że w przyszłości lepiej będą komunikować się ze społeczeństwem, staną się pewni siebie i otwarci na zmiany.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *