Renowacja antyków – czy można samemu?

Mała zmiana aranżacji i wykończenia wnętrz nie musi się zawsze wiązać z całkowitą wymianą mebli, jak i wszystkich innych elementów. Wystarczy, że będziemy dysponowali niedużą wiedzą, a możemy wtedy bez problemu odnowić stare meble.

Co jeśli, takiej wiedzy nie posiadamy? Wtedy mamy dwa wyjścia. Pierwsze to zgłoszenie się do odpowiedniej osoby, która za opłatą wykona taką renowację. Druga możliwością, jest podszkolenie się w tym zakresie, a później wykonanie takiej renowacji własnymi siłami.

  

Każdy z nas dobrze wie, że urządzanie pomieszczenia nie jest łatwe, czasami jest to wręcz mordęga. Duża część ludzi zapomina jednak, że nie zawsze trzeba kupować nowe meble, czasami o wiele lepszym pomysłem może okazać się odnowienie starego mebla.

Renowacja antyków, to kategoria, która z każdym rokiem staje się na rynku silniejsza. Ale cały czas znalezienie dobrego fachowca w tej kategorii nie jest wcale proste. Na całe szczęście przybywa firm, oraz osób, które prowadzą tego typu działalność.

Stary mebel do renowacjiJeśli jednak chcemy sami odnowić jakiś stary, zabytkowy mebel, to na początek będziemy musieli liczyć się z wydatkiem na materiały, jak również przygotować miejsce (bo do odnowienia mebla potrzeba sporo miejsca).

I tutaj należy pamiętać o jednym, stare meble wymagają odpowiedniej pielęgnacji, a to za sprawą drewna, z którego są zrobione. Przed przystąpieniem do prac należy zapoznać się z politurą takiego mebla. Czy jest on powierzchnią syntetyczną, z plastiku czy może z płyty pilśniowej. Każda powierzchnia charakteryzuje się innymi właściwościami i do jej pielęgnacji potrzebne są inne materiały.

Wiedząc już, czego będziemy używać, przyjdzie czas na narzędzia. Tutaj należy zaopatrzyć się przede wszystkim w sporą liczbę niewielkich narzędzi: dłuta, skrobaki. Te narzędzia posłużą nam do usunięcia zniszczonej warstwy drewna. Naturalnie, jedno z dłut będzie pasować do drewna, natomiast będzie kompletnie nie przydatne do innych powierzchni.

 

Jak widać, renowacja mebli nie jest jakąś strasznie ciężką pracą. Wymaga jednak od nas jednej, ale jakże ważne cechy. Musimy być spokojni, bowiem prawidłowej renowacji mebli nie da się wykonać szybko. Na to potrzeba czasu, czasem renowacja biurka, może potrwać nawet kilka miesięcy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *