Każdy, kto fotografuje, czy ty amatorsko czy jako profesjonalista w pewnym momencie zastanawia się nad tym, aby zacząć fotografować w studio.
Dzisiaj na rynku mamy dostępnych wiele miejsc, które możemy wynająć na czas zdjęć. Nie jest to mała kwota, ale wszystko zależy od intensywności wykonywania przez nas zdjęć. Jeśli takie zdjęcia w studio będziemy wykonywać sporadycznie, to lepszym rozwiązaniem jest wynajem studia fotograficznego. Jednak jeśli zdjęcia będą wykonywane często, to najlepiej jest zainwestować w swoje studio fotograficzne.
W tym wypadku zadamy sobie z pewnością pytanie, co nam tak naprawdę będzie do tego biura potrzebne.
Tło – to element każdego profesjonalnego studia, jednak oprócz samego koloru równie ważne jest system mocowania. Ale, jeśli nasza ściana jest w kolorze białym, to na początek powinno nam takie tło wystarczyć. W innym przypadku niezbędna będzie inwestycja w ten element. A do wyboru mamy dwa rodzaje: tło polipropylenowe oraz kartonowe.
Ten pierwsze posiadają charakterystyczną fakturę, która przy słabym naświetleniu jest widoczna na zdjęciach. Drugim wyżej wymienionym rodzajem są tła kartonowe. Charakteryzują się one jednolitą fakturą, dzięki czemu bez najmniejszego problemu możemy uzyskać pożądany efekt na zdjęciu. Najczęściej takie tła kartonowe mają szerokość 2,72 m i długość 11 metrów.
Oprócz samego tła musimy wziąć pod uwagę system mocowania. I tu nasuwa się pytanie, czy w naszym studiu zdjęcia będą wykonywane zawsze w jednym miejscu. Jeśli tak, to możemy się pokusić o mocowanie na stałe, jeśli jednak chcemy mieć swobodę w przenoszeniu, to wtedy najlepszym rozwiązaniem będą statywowe systemy mocowania.
Następnym elementem, chyba jednym z najważniejszych jest odpowiednie oświetlenie. I tutaj mamy duże pole do wyboru. Na początek musimy określić, jakiego oświetlenia potrzebujemy. Czy ma ono być stałe, czy błyskowe? Jeśli stawiamy w fotografii studyjnej pierwsze kroki, to na pewno lepszym rozwiązaniem dla nas będzie wybór światła stałego. Podstawową zaletą takiego światła są: cena, są one po prostu sporo tańsze, a dla początkującego fotografa łatwiej będzie za ich pomocą zrobić dobre zdjęcie.
Oprócz światła mamy do dyspozycji elementy, dzięki którym możemy modyfikować światło.
I są to między innymi blendy, parasolki oraz softboxy. Główną cechą charakteryzującą wszystkie te elementy jest modyfikacja, odbijanie światła lamp.
Tutaj skupimy się chwilkę na każdym z tych elementów:
- BLENDA – chyba najbardziej podstawowy element każdego fotografa (czy to profesjonalisty, czy też amatora). Najczęściej używa się jej do pracy w terenie z naturalnym światłem (dzięki swojej wielkości możemy ją złożyć na naprawdę mały element). Bez problemów możemy ją stosować zarówno w fotografii portretowej, produktowej czy też makro. Cena takich blend nie jest zbyt wysoka, dlatego bardzo dobry rozwiązaniem jest zakup odraz całego zestawu. Zyskujemy wtedy dodatkowe płaszczyzny, które dają nam poszczególne efekty:
- blenda srebrna: zwiększa kontrasty;
- blenda czarna: wytłumia światło;
- blenda zielona: daje zielone światło;
- blenda niebieska: ochładza;
- blenda biała: daje efekt naturalnego światła.
- PARASOLKI – to jedne z prostszych , a jednocześnie bardzo dobre i efektowne modyfikatory światła, pozwalają zachować nam lepszą kontrolę nad emisją światła. Podobnie, jak blendy, bardzo dobrze sprawdzają się zarówno w studio jak i w terenie. Dla początkujących fotografów dobrym rozwiązaniem jest parasolka (zestaw 3 w 1) ze zdejmowaną czaszą. Mamy w niej do dyspozycji trzy kolory: złoty, biały i czarny. Każdy z nich spełnia inne zadanie.
- SOFTBOXY – to element, który daje nam efekt ostro oświetlonego pierwszego planu z wyraźnymi, mocno odcinającymi się cieniami.
Na początek, to chyba najważniejsze elementy które musi posiada nasze studio fotograficzne. Pamiętajmy jeszcze o jednym bardzo ważnym elemencie, który jest niezastąpiony. Dobry aparat, oraz umiejętne wykorzystywanie jego funkcji. Bo bez tego nawet posiadając najlepszej jakości sprzęt w studio fotograficznym nie zrobimy dobrego zdjęcia.
Bardzo fajny tekst, rzuca sporo światła na sprawy związane z fotografią. Robienie porządnych zdjęć wcale nie jest proste, dlatego nie rozumiem jak ktoś może oferować profesjonalne usługi fotograficzne bez odpowiednio wyposażenia studia fotograficznego.
Zgadam się z powyższą opinią 🙂
fajny art 🙂