koła zębate samolot

Rola dłutaków w różnych metodach powstawania kół

Kucie jest lepsze niż odlewanie w procesie produkcji kół zębatych. Można się więc zastanawiać jaka jest najlepsza maszyna do produkcji kół zębatych i jaką rolę w tym odgrywają dłutaki Fellowsa? Warto spojrzeć na ten temat nieco bliżej.

Produkcja kół zębatych – co, z czym i dlaczego?

Najczęściej używaną maszyną do produkcji kół zębatych w przeszłości jest młot do kucia na gorąco z matrycą zamkniętą, w ostatnich latach elektryczna prasa do kucia śrubowego, jako nowy typ prasy kuźniczej, jest coraz częściej stosowana w produkcji kół zębatych i do niej potrzebne są różne komponenty dodatkowe, jak dłutaki trzpieniowe. W przypadku ogólnego sprzętu, ponieważ zęby zazębiające są małe, półfabrykat jest trudny do wypełnienia matrycy, więc bez względu na kucie młotkiem lub elektryczną prasę do kucia śrubowego, najpierw kuty jest pierścień zębaty, a następnie odbywa się obróbka zębów zazębiających.

 

Jednak w przypadku niektórych specjalnych narzędzi, takich jak kucie zębate, ponieważ prędkość elektrycznej prasy do kucia śrubowego jest wolniejsza niż kucie młota, metalowy półfabrykat może powoli płynąć i wypełniać formę. W takich przypadkach konieczne są  dłutaki VIS,  elektryczna prasa do kucia śrubowego bezpośrednio wykuwa ostateczny kształt. Młot kuźniczy jest trudny do ukształtowania zazębionych zębów, jak wspomniano powyżej.

Produkcja kół z dłutakami, młotami, prasą – zmiany

Tak więc, od czasu narodzin elektrycznej prasy do kucia śrub, wielu producentów kucia kół zębatych używało elektrycznej prasy śrubowej zamiast młotka kuźniczego. Co więcej, w połączeniu z robotem i inną maszyną wspomagającą kucie, elektryczna prasa do kucia śrub może wykonać automatyzację kucia, co jest niewątpliwym atutem. Dostępne jest również rozwiązanie „pod klucz” w zakresie automatyzacji kucia. Jeśli jesteś zainteresowany tego rodzaju maszyną do produkcji kół zębatych, skontaktuj się z producentem – celem omówienia wszystkich szczegółów i upewnienia się co do parametrów technicznych tego unikatowego projektu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *