Radio DAB – kilka słów o tej tajemniczej technologii

Co to jest DAB?

Często słyszę takie pytanie, postanowiłem, że w tym artykule napiszę co to jest DAB z punku widzenia laika, postaram się wytłumaczyć na czym to polega w bardzo dużym uproszczeniu tak aby nawet osoby bez wiedzy technicznej zrozumiały na czym polega DAB.

W Polsce pierwsza transmisja DAB została emitowana w 2009 roku we Wrocławiu, był to dopiero początek, cyfrowego radia w Polsce. Niestety do tej pory ludzie nie wiedzą co to jest, a szkoda bo warto jest się nad tym zastanowić. Później przyszedł rok 2013 i regularne nadawanie sygnału w Warszawie i Katowicach. Moim zdaniem był to przełom, coraz więcej osób zaczęło dowiadywać się o cyfryzacji, zwiększyła się świadomość konsumentów.

audycja radiowaBardziej technicznie, jest to…

Samo radio DAB a w zasadzie już radio DAB+ to cyfrowy rodzaj sygnału.  Co oznacza tak naprawdę cyfrowy? Jest to sygnał oparty, jak sama nazwa wskazuje, na cyfrach czyli ciągach liczb. Sygnał ten ma zadanie przekazać owe ciągi cyfr do dekodera, po to aby można było wyświetlić go na telewizorze, monitorze czy na innym sprzęcie podłączonym do dekodera (nazwa dekoder też nie jest przypadkowa). Chciałbym jeszcze napisać czym się różni DAB od DAB+, bo jeszcze tego nie opisałem. DAB+ to nowsza wersja DAB, dzięki niemu można odbierać sygnał za pomocą nowszych kodeków, służą one do kodowania. Różnica jest w tym, że została zastosowana nowsza technologia w DAB+.

Sygnał analogowy nie jest taki fajny

 

Przeciwieństwem DAB jest sygnał analogowy, różnią się one tym, że są zupełnie inaczej opisywane (sygnał analogowy to zbiór funkcji matematycznych), oraz że inaczej są odkodowywane.  Po za typowo technicznymi różnicami są też bardziej widoczne w użytkowaniu:
radio DAB ma dostarcza nam dużo lepszych doznań audio, dźwięk jest dużo mocniejszy i wyraźniejszy
-dzięki DAB możemy wyświetlać proste obrazy, wyświetlać grafikę jest to krok w stronę rozwoju radia, np. okładka płyty przy słuchaniu jakiegoś utworu
-tańsze koszt utrzymania nadajników, nadajniki mogą dostarczać sygnał do dużo większej ilości osób
-zasięg, dużo lepszy zasięg, nadajniki sięgają zdecydowanie dalej

DAB to przyszłość

DAB to stosunkowo nowa technologia, dopiero wchodzi na rynek zachodni, nie wspominając o naszym, jest to bez wątpienia krok do przodu, daje nowe możliwości promocji radia. Myślę, że z czasem przekonamy się do tej nowości, tak samo jak przekonaliśmy się do Internetu czy telefonów komórkowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *