Istnieją zasady, jakie warto przestrzegać w sytuacji, w której zastaje nas awaria prądu. Przede wszystkim należy upewnić się, jak duża jest skala uszkodzeń. Czy awaria występuje tylko w naszym mieszkaniu czy domu? A może u sąsiadów jest podobna sytuacja? Często okazuje się, że brak światła czy zasilania w gniazdkach elektrycznych spowodowane jest uszkodzeniem bezpieczników, często to wina głównego zasilania więc przychodzi nam jedynie czekać na naprawdę zewnętrznej usterki.
Przede wszystkim warto zaopatrzyć się w dobrej klasy latarki, nie jest natomiast zalecane rozpalanie świec – głównie ze względu na zagrożenie wynikające na przykład z ryzyka powstania pożaru. Jeśli zależy nam natomiast nie tylko na świetle, ale również utrzymaniu licznych sprzętów domowego użytku w pełnej sprawności (na przykład lodówki, pralki czy telewizora) to na pewno warto nabyć agregaty prądotwórcze. Te przydają się w sytuacjach długookresowych awarii a zadaniem tego rodzaju urządzenia jest właśnie generowanie prądu. Musimy pamiętać, że część sprzętów może ulec trwałym uszkodzeniom, jeśli przez długi czas nie będą podłączone do elektryczności. Główną zaletą agregatów jest natomiast fakt, iż istnieje możliwość jednoczesnego podłączenia a tym samym sprawnego działania wielu urządzeń, które wymagają zasilania prądem.
Każdą awarię należy zgłaszać odpowiednim służbom – pamiętajmy, że usterka może być naprawiana jedynie kilka minut, ale może zdarzyć się również dużo dłuższa, nawet kilkudniowa przerwa w dostawie prądu. W takich przypadkach dobrze jest się odpowiednio zabezpieczyć, by móc funkcjonować w pełnym komforcie, bez konieczności zaniechania wykonywania podstawowych czynności nawet w sytuacjach awaryjnych.