Jaką podłogę wybrać do salonu?

Salon to reprezentacyjna część naszego mieszkania i z reguły dbamy o to, by wyglądał idealnie. To też przestrzeń, w której sami domownicy spędzają najwięcej czasu. Warto, by salon był urządzony elementami doskonałymi pod względem estetycznym, ale również najlepszej jakości. Dzięki temu te będą idealnie trwałe i odporne nawet na intensywną eksploatację.

Podłoga w salonie

Jednym z ważniejszych elementów wyposażenia salonu jest podłoga. Najczęściej stawia się na tę uniwersalną, klasyczną, która tworzy bazę, dzięki czemu z łatwością udaje się dobrać do niej dodatki wedle konkretnego stylu.

Podstawowy dylemat podczas wyboru podłogi to ten, który ujmuje zagadnienie „deska podłogowa czy panele?”. Inwestorzy, którzy stawiają na niskie koszty, wybierają raczej panele, które są imitacją drewnianej deski. Wiadomo jednak, że te nie dadzą tak wyjątkowego klimatu, jak drewno i nie będą tak trwałe. Stawiając na jakość, ale też oryginalny charakter podłogi, znacznie lepiej sprawdza się parkiet. Koszt jest z reguły nieco wyższy, ale w przebiegu lat i jej eksploatacji taka opcja okazuje się znacznie lepszym rozwiązaniem.

Warto również nadmienić, że Polacy nadal rzadko wybierają na podłogę płytki ceramiczne czy gres, głównie dlatego, że wolimy przyjemny, przytulny klimat i nie lubimy efektu tzw. zimnej podłogi bez względu na porę roku.

Dlaczego warto postawić na naturalne drewno?

Specjaliści potwierdzają, że najlepszym wyborem są deski drewniane na podłogę. O ile jeszcze do niedawna stosowano na nie warstwę zabezpieczającą w postaci lakieru, tak dzisiaj o wiele lepiej sprawdzają się innowacyjne preparaty, jak wosk, olej albo olejowosk. Dzięki temu nie ma konieczności ich renowacji co kilka lat, nie trzeba podłogi cyklinować. Olejowosk jest idealnie trwały, odporny na ścieranie, a zniszczony fragment można z powodzeniem naprawić bez konieczności ingerencji w całą podłogę.

Ciekawe jest też to, że drewnianą podłogę można łatwo modyfikować, na przykład wraz ze zmieniającymi się trendami. Deski można szczotkować, nadając im postarzałego charakteru. Można je bielić albo barwić na inny kolor, a sama pielęgnacja nie wymaga specjalnych zabiegów. Wystarczy myć regularnie drewnianą podłogę bawełnianą szmatką oraz czystą wodą albo dedykowanymi preparatami. Inwestorów zadowoli też na pewno fakt, że deski naturalne świetnie przewodzą ciepło, nadają się więc jako podłoga do ogrzewania podłogowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *