ptaki do odstraszania gołębi

Dach z blachy czy dachówki? Odwieczne pytanie?

 W co warto zainwestować przy budowie dachu? Materiały z jakich powinien być zbudowany nasz dach to kwestia dosyć  sporna, ciężko jest się zdecydować czy ma to być dachówka, blacha czy  może gont. Takiego rodzaju kwestię trzeba przemyśleć bardzo dobrze.  Najważniejsze jest z czego są wykonane stropy. Jest to podstawowa i  elementarna kwestia. Jeżeli dach jest ciężki, zbudowany z mocnych desek,  warto jest się zastanowić nad tym czy dachówka nie będzie najlepszą  inwestycją. W przypadku lżejszych konstrukcji jest zupełnie inaczej wtedy  trzeba myśleć na takimi materiałami, które nie spowodują zawalenia się  naszego dachu.

Kilak cennych „dachowych” wskazówek

Odpowiednie plany budynku ułatwiają budowę dachu. Jednak co jest najlepszym materiałem na nasz dach? Można pokusić się o odpowiedź, że jest to rzecz uzależniona od wielu czynników:

  • na pierwszym miejscu chciałbym zaznaczyć koszty, dachówka jako sam materiał nie jest dużo droższa od blachy, powiedziałbym nawet iż ma więcej zalet od blachy. Dachówka jest wytrzymalsza, szczelniejsza, starczy na długie lata, zdecydowanie lepiej znosi warunki atmosferyczne. Moim zdaniem warto jest się nad nią zastanowić. Jej największą wadą jest koszt, bo wymaga ona lepszej, wytrzymalszej konstrukcji dachu, nie każdy potrafi też położyć dachówkę tak aby nie zaciekała.
  • kolejna rzecz to przeznaczenie budynku. Moim zdaniem kładzenie dachówki na szopę, stodołę czy inny typowo gospodarczy budynek mija się z celem.  Na takiego typu budowle najlepiej i najtaniej jest położyć blachę trapezową
  • przeznaczenie poddasza to kolejna ważna rzecz. Wiele osób chce ocieplać poddasze po to aby przeznaczyć je na zamieszkanie. Jest to bardzo modne w nowych budynkach, nie ma czegoś takiego jak strych. Wiele domów posiada ocieplenie stropu, ten element często zapobiega ulatnianiu się ciepła. W lato może to powodować, że poddasze jest nieznośnie do zamieszkania. Warto jest brać pod uwagę takie detale, mogą one być później bardzo znaczące
  • warunki pogodowe. Jest raczej mniej ważna rzecz ale pogoda jaka panuje w danym terenie też jest ważna. Dachówka jest zdecydowanie odporniejsza na wszelkiego rodzaju niesprzyjające warunki pogodowe. Dobrym przykładem jest obfity opad gradu, dachówka wytrzyma to bez problemu, natomiast w przypadku blachy mogą wystąpić miejscowe wgniecenia
  • Przy okazji wszelkich prac związanych z elewacją, dachem, oknami – warto pomyśleć o zabezpieczeniu przed ptakami np: zamontować ptaki do odstraszania gołębi.

 

 

Sam zbuduj dach

budynek gospodarczyPo tych przykładach bardzo łatwo zauważyć jak bardzo ważna jest budowa dachu, jak powinna być przemyślana. Nie każdy potrafi to przewidzieć i decyduję się na najtańsze rozwiązanie. Takiego rodzaju decyzja powoduję późniejsze komplikację, łatwiej o jakieś uszkodzenia zewnętrzne i wewnętrzne całego dachu.

Co w takim razie położyć na ten dach?

Moim zdaniem w przypadku domów jednorodzinnych najlepszym rozwiązaniem wydaję się dachówka, jest to relatywnie tanie rozwiązanie oraz dość wytrzymałe, dachówka ma też jedną bardzo dużą zaletę, jest zrobiona z małych elementów, ich wymiana w razie uszkodzenia nie jest aż tak problematyczna jak w przypadku blachy lub gont.
W przypadku innych budynków warto zainwestować w coś lżejszego czyli blacha, blacha trapezowa lub gont. Każde z tych rozwiązań wydaję się dość ciekawe, ale tak jak już pisałem wcześniej wszystko zależy od tego jak budynek jest zaplanowany.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *