oczyszczalnia biologiczna przydomowa

Co należy wiedzieć o uzbrojeniu działki?

Poszukując działki pod budowę domu lub jakiegoś budynku usługowego, jednym z ważniejszych kryteriów jest możliwość bezproblemowego przyłączenia jej do mediów. Woda, gaz i prąd są bardzo ważne nie tylko w perspektywie późniejszego zamieszkania w tym miejscu, ale również podczas prac budowlanych. Aktualne informacje o dostępnych mediach można sprawdzić w urzędzie gminy, z kolei o możliwości przyłączenia się np. do sieci kanalizacyjnej można dowiedzieć się w miejscowych zakładach zarządzających sieciami.

Prąd

Energia elektryczna jest sprawą pierwszorzędną. Bez dostępu do tej sieci nie tylko mielibyśmy problem z podczas prac budowlanych, co nawet nie dostalibyśmy pozwolenia na ich zaczęcie. W zakładzie energetycznym musimy złożyć wniosek o określenie warunków przyłączenia. Jeżeli nasza parcela znajduje się w obszarze zaopatrzenia w prąd, zakład pobierze od nas opłatę za przyłącze.

Woda i kanalizacja

Sieci wodociągowe oraz kanalizacyjne zazwyczaj należą do gmin. Podłączenie do tych sieci zależy od  warunków określonych przez dostawcę, a ewentualne dołączenie ich do działki musimy  pokryć z własnej kieszeni. Alternatywą dla sieci kanalizacyjnej mogą być szamba ekologiczne lub przydomowe oczyszczalnie ścieków, które zwłaszcza w ostatnim czasie zyskują sporą popularność.

Przyłączenie do sieci kanalizacji sanitarnej jest bardzo ważne i wymaga zlecenia profesjonalistom

 

Gaz

Podłączenie gazu do działki jest podobne jak w przypadku sieci elektrycznej. Jeżeli wykonanie takiego przyłącza przez odległość od istniejącej sieci okazałaby się zbyt kosztowna, możemy ją zastąpić zbiornikiem na płynny gaz lub olej opałowy. Niektórzy będąc w takiej sytuacji, decydują się także na ogrzewanie domu prądem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *