Czym jest integracja sensoryczna?

Integracja sensoryczna jest to określenie na wspólne oddziaływanie wszystkich zmysłów, co jest niezbędne do prawidłowego rozwoju raz funkcjonowania. Kieruje ona reakcjami na otocznie oraz planowaniem nowymi aktywnościami. Niektóre dzieci mają ją zaburzona, dlatego tez potrzebne są specjalne terapie. 

Jak poznać dysfunkcję tego typu?

Objawy to nadmierna lub mała wrażliwość na bodźce (słuch, wzrok, ruch i dotyk), niski poziom aktywności ruchowej, problemy z koncentracją, problemy z koordynacją, opóźnienia w rozwoju mowy i ruchu, a także trudności w nauce.

Dziecko może także być zbyt impulsywne lub może łatwo się rozpraszać i okazywać brak planowania przed wykonaniem jakiegoś zadania. Niektóre dzieci mogą mieć problemy z przystosowaniem się do nowej sytuacji lub reagować agresywnie na porażki.

W terapii zaburzenia sensorycznego używa się wielu metod, między innymi sali doświadczanie świata, gdzie w łagodny sposób pobudzane są zmysły dziecka, a także często stosowane są zabawki edukacyjne dla dzieci. Podczas terapii dziecko jest zachęcane do wykonywania aktywności, które będą wyzwalać i prowokować reakcje na bodźce sensoryczne.

Preferowane są ukierunkowane zabawy i swobodne aktywności, rozwijające podstawowe umiejętności, np. łapanie piłki czy stanie na jednej nodze.

Integracja sensoryczna ma być dla dziecka zabawą, dlatego też sale do prowadzenia terapii przypominają place zabaw pod dachem, bowiem wyposażone są w zjeżdżalnie, trapezy, huśtawki czy wspomniane zabawki edukacyjne dla dzieci. Tego typu miejsca można znaleźć zarówno w specjalistycznych klinikach pediatrycznych, jak też i ośrodkach zdrowia. Wejdź na https://raczkujemy.pl/zabawki-sensoryczne/ i poczytaj więcej.

Sama terapia może być przeprowadzana na koszt NFZ lub opłacona prywatnie. W obydwu przypadkach należy zacząć ją jak najszybciej, aby dziecko jak najszybciej nabrało prawidłowych reakcji na otaczające je bodźce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *