Samochód zabytkowy do ślubu

Samochody zabytkowe i ich rejestracja

Auta, które są zabytkami rozpoznać możemy na polskich drogach po żółtych tablicach rejestracyjnych. Aby jednak auto móc uznać za zabytkowe niezbędna staje się fachowa ekspertyza. Analizy starych aut dokonują wyspecjalizowani w tym zakresie rzeczoznawcy samochodowi.

By uznać samochód za zabytkowy koniecznym staje się przejście długiej procedury i niejednokrotnie zgromadzenie obszernej ilości dokumentacji. Osoby, które nie potrafią samodzielnie zrealizować obowiązkowy proces mogą zwrócić się do profesjonalistów, znaleźć ich można z kolei u każdego konserwatora zabytków.

W Polsce, za samochód zabytkowy uznaje się auto, które ma minimum 25 lat i nie jest produkowane od co najmniej lat 15. Zdarza się również, że pojazdy rejestrowane są jako zabytkowe nawet wtedy gdy mają mniej niż ćwierć wieku. Staje się to możliwe w przypadkach, gdy auto jest unikalne, ma wyjątkową, rzadko spotykaną konstrukcję czy związane jest z istotnym wydarzeniem historycznym. Co więcej, samochody zabytkowe muszą być przynajmniej w 75% oryginalne.

[AdSense-A]

Zarejestrować jako zabytek można tylko auto, którego jesteśmy pełnoprawnym właścicielem. Dokumentem poświadczającym może być tutaj umowa kupna sprzedaży czy faktura. Dopuszcza się również uznanie auta za własne przez tzw. zasiedzenie. Nie mówimy tu jednak o sytuacji, kiedy ma miejsce wynajem aut zabytkowych a takiej, gdy pojazd został znaleziony a jego znalazca dokonał wszelkich starań, by prawowitego właściciela odszukać. Po trzech latach auto może być sądownie uznane za własność.

Podstawowym dokumentem, który jest niezbędny w celu rejestracji pojazdu zabytkowego jest biała karta. Ta zawiera szczegółowy opis historii danego modelu i jego stan techniczny. Dokument tego rodzaju sporządza odpłatnie rzeczoznawca samochodowy. To właśnie na podstawie białej karty pojazd nabywa uznanie go za zabytek.

 

GIZO – wynajem aut zabytkowych Białystok

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *