Fotelik dziecięcy Sparco

Jak bezpiecznie przewozić dziecko w samochodzie?

Według obowiązujących przepisów, dziecko, które nie osiągnęło jeszcze 150 centymetrów wzrostu powinno być przewożone w foteliku. Tak mówią unijne przepisy, które należy stosować od 15 Maja 2015 roku. Do czasu zmian w przepisach, w Polsce obowiązywało prawo, zgodnie z którym koniecznym było przewożenie dzieci w fotelikach aż do 12 roku życia, bez względu na jego wzrost. Stacja kontroli ursus pomaga sprawdzić fotelik.

Od aktualnych przepisów prawa istnieją pewne odstępstwa. Przede wszystkim, za bezpieczne uznaje się przewożenie dziecka bez fotelika, ale tylko na tylnym siedzeniu z zapiętymi odpowiednio pasami, jeśli osiągnęło no już wzrost minimum 135 centymetrów. Co więcej, bez fotelika można przewozić nawet dzieci niższe, które ukończyły co najmniej 3 lata. Taka sytuacja dopuszczalna jest wtedy, gdy dziecko siedzi na środkowym miejscu a z obydwu stron przewożone są dzieci w fotelikach.

W dzisiejszych czasach dzieci są przewożone w fotelikach samochodowych, które mają im zapewnić bezpieczny i wygodny przejazd. Jednak, aby tak się stało, muszą one być prawidłowo zamontowane i dopasowane do dziecka. W tym celu istnieją stacje kontroli pojazdów, które sprawdzają, czy foteliki są prawidłowo zamontowane. Jeżeli tak nie jest, to stacja kontroli pojazdów może zażądać ich poprawki. Dlatego, jeśli przewożenie dzieci w fotelikach jest dla nas ważne, to powinniśmy korzystać z usług takich jak stacja kontroli ursus.

 

Co ważne, fotelik, w którym przewożone jest dziecko musi być najlepszej jakości, z wszelkimi atestami. Co więcej, sam fotelik nie wystarczy do zapewnienia należytego bezpieczeństwa podczas jazdy autem. Dziecko w samochodzie może być przewożone w foteliku, który jest odpowiednio zamontowany na siedzeniu, przy wykorzystaniu pasów bezpieczeństwa. Uznaje się też, że dużo bardziej bezpiecznie jest wozić dziecko w foteliku na tylnym siedzeniu aniżeli z przodu. Fotelik dla starszych dzieci powinien być ulokowany przodem do kierunku jazdy zaś ten dla noworodków i niemowląt tyłem do kierunku jazdy.

 

Przeczytaj także: Ile osób zdaje prawo jazdy?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *