Ocieplenie i dekorowanie wnętrz domu – porady dla początkujących

Witam ponownie. Tak jak obiecałem dzisiaj coś na temat dachu oraz wykończenia wnętrz, jest to bardzo ważny element domu, nie dosyć, że musi być idealnie zrobiony, tak aby stropy nie gniły, aby nie przeciekał, jest też bardzo ważny w termoizolacji całego budynku, źle zbudowany dach odbija się na kondycji całego domu.

Na samym początku zaczynamy od kupna drewna, są tu potrzebne belki jak i deski. Belki są wykorzystywane jako wsporniki oraz najlepsze oraz tzw. murłaty, które są bezpośrednio przymocowywane do muru. Po za tym belki dają nam możliwość podporu głównej belki. Przed jej zamontowaniem warto jest połączyć wszystkie elementy w jedną całość. Po zamontowaniu belki głównej zaczynamy montować krokwie, są to elementy do których, będziemy przybijać nasze deski. Często zdarza się, że dach nie jest jednolity, wtedy trzeba uwzględnić w naszych planach inne daszki, połączone z głównym dachem, w tym przypadku niezbędne będzie wycinanie krokiew w taki sposób aby można je było przymocować do głównej konstrukcji. W dachu bardzo ważne jest to aby wszystko się razem trzymało i było stabilne. Dla elementów estetycznych, warto jest założyć podbitkę, trzeba ją zrobić przed założeniem desek. Dzięki temu mamy już dach gotowy do położenia na niego pokrycia.

 

Dachówka czy blacha?

Co do pokrycia dachu sprawa też nie jest prosta, warto się zastanowić co chcemy osiągnąć. Najpopularniejsze materiały to dachówka i blacho-dachówka rzadziej gont bitumiczny. Najlepszym rozwiązaniem dla dachu o słabej konstrukcji jest blacho-dachówka, nie wymaga ona grubych stropów, w takim wypadku może się też sprawdzić dachówka ceramiczna jest ona zdecydowanie lżejsza od zwykłej dachówki. Inna zaleta dachówki to wytrzymałość, ciężko jest ją zniszczyć, jest odporna w przeciwieństwie do blachy na warunki atmosferyczne, pęknięcia. Co do poziomu trudności położenia tych dwóch materiałów to jest ona podobna.dach z dachówki

Ocieplenie na dachu

Samo położenie dachu polega na tym, że musimy przygotować odpowiednio powierzchnię którą już mamy, czyli założenie izolacyjnej folii, i jej przymocowanie do konstrukcji. Dach musi „leżeć na czymś” tutaj wykorzystujemy odpowiednie belki, są to belki na których będzie warstwa zewnętrzna dachu czyli np. dachówka. Przed samą operacją położenia na dach materiałów trzeba wyciąć w konstrukcji odpowiednie otwory na okna poddaszowe oraz komin.
Kolejna typowo wykończeniowa praca to ocieplenie domu. Tutaj radzę postawienie na inną firmę, która typowo zajmuję się takimi rzeczami. Aby dobrze ocieplić dom trzeba wziąć pod uwagę wiele rzeczy, moim zdaniem bardzo ważna jest kwestia tego czy poddasze będzie zamieszkane, wtedy ocieplenie dachu oraz ścian wygląda zupełnie inaczej. Dużo zależy też od grubości murów, i materiałów z jakich mur jest zbudowany. Standardowe ocieplenie domu składa się z trzech elementów:

  • ocieplenie zewnętrznych ścian
  • ocieplenie fundamentów
  • czasami ocieplenie dachu
  • jeszcze rzadziej ocieplenie podłóg

Najczęściej ocieplenie ścian wystarczy, jednak czasami zdarza się, że przez dach ucieka bardzo dużo ciepła, i bez jego ocieplenia tracimy pieniądze, warto jest takie aspekty wziąć pod uwagę. Pisałem wcześniej o ekipie, która ma robić ocieplenie. W mojej opinii, nie można być fachowcem od wszystkiego, dobrze założone ocieplenie starczy na wiele lat, nie będzie pękało. Sekret tkwi w dobrym rozmieszczeniu kleju oraz dobrym przymocowaniu styropianu do ścian, wtedy cała konstrukcja trzyma się dobre, nie musimy się martwić. Co do ocieplenia budynku, mam jeszcze jedną uwagę, dobrze jest się zastanowić nad doborem końcowego koloru, warto aby pasował do dachu, jest to tylko kwestia estetyczna ale dom powinien dobrze wyglądać.

Bijące energią, żyjące wnętrza – to jest to!

Inna ciekawa rzecz o której chciałem gorąco opowiedzieć to wnętrza.

Nikt nie chce mieć domu z gołymi murami, jesteśmy istotami, które uwielbiają wizualne doznania, bardzo ważne jest dla nas jak będzie wyglądać miejsce gdzie spędzimy dużą część naszego życia.

wnętrzeZaczynamy od oczywistych rzeczy mianowicie, rozprowadzenia po muru odpowiednio kabli i innego rodzaju instalacji elektrycznych oraz grzewczych.  Później następuje wykończenie podłogi, warto jest się zorientować czy jakiego rodzaju zabezpieczenia potrzebujemy termicznego, akustycznego czy wilgociowego, i w zależności od potrzeb kupić odpowiednią folię. Dalej przechodzimy do parapetów przy oknach, po tym trzeba pomyśleć o podłodze i przygotowanie jej pod położenie posadzki. W takim przypadku stosuję się wylewki samopoziomujące. W dalszej kolejności na ściany idą tynki, mianowicie suche tylko, trzeba je odpowiednio wyrównać, co powoduję bardzo dużo kurzy, warto jest pomyśleć o zabezpieczeniu innych, skończonych już pomieszczeń.

Kiedy wszystko mamy już przygotowane, następuje czas kiedy trzeba wybrać jakiego, koloru będzie podłoga, czy będzie na niej terakota, czy może będzie to drewno. Trzeba się zastanowić, jaki kolor będą miały ściany, po to aby wszystko dobrze wyglądało. Po sprawach podłogowych warto jest się zastanowić nad gruntowanie ścian, dzięki temu ściany będą odporne na wilgoć (wilgoć to duży problem wielu domów, nie jest to związane tylko i wyłącznie z brakiem gruntowania, polecam poczytać sobie na temat wilgoci w domu).

Kolejna część to praca typowo wykończeniowa, czyli przymocowywanie listew przy drzwiach oraz przy podłodze. Po tych zabiegach możemy malować, na temat malowania można pisać i pisać ja tylko wspomnę, że farba tak samo jak grunt mają znaczenie w pochłanianiu wilgoci, warto też wiedzieć że nie każde farby można ze sobą mieszać oraz je rozcieńczać. Na sam koniec w wymalowanym pomieszczeniu trzeba wstawić żyrandole, gniazdka oraz co chyba jest najważniejsze czyli meble. Jeżeli to tylko możliwe polecam meble do składania, dzięki temu unikniemy uszkodzenia np. ściany podczas przenoszenia dużych mebli ( druga zaleta jest taka, że zawsze można je rozkręcić i przenieść w inne miejsce, w szczególności jeżeli skręcaliśmy je sami).

Jak widać zaplanowani, wybudowanie czy też ocieplenie domu to bardzo długie i trudne zadanie. Samodzielnie jest to praktycznie nie do wykonania (chociaż znam osoby, które podjęły takie wyzwanie, wyszło im lepiej lub gorzej ale od kilku lata mieszkają w wybudowanych przez siebie domach i na nic nie narzekają). Warto rozsądnie i z głową gospodarować pieniędzmi, budowanie domu nie musi być wcale takie drogie wiele zależy od naszej inwencji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *