Antyki i Starocie

Czy shabby chic nadal jest w modzie?

Shabby chic już od ładnych kilku lat zadomowił się w naszych wnętrzach. To styl romantyczny, idealny do salonu czy sypialni. To meble drewniane bądź stylizowane na stare, przetarcia, wytarcia i mnóstwo elementów dekoracyjnych. To zresztą właśnie dekoracje mają tutaj decydujące znaczenie.

Sam styl wywodzi się z Anglii a w latach 90-tych XX wieku stał się równie popularny w Stanach Zjednoczonych. Do Polski trafił na początku XXI wieku i wydaje się, że ciągle jest niezwykle modny. Shabby świadczy o przedmiotach przechodzonych, które wydawałoby się ma już swoje lata świetności za sobą, Chic natomiast to elegancja, klasa i zdobnictwo.

Cechą charakterystyczną są meble – te są zwykle drewniane, pomalowane na biało, z licznymi przetarciami. Ciekawe jest to, że meble tego rodzaju nie są sporym wydatkiem jeśli oczywiście sami się o nie postaramy. Wystarczy te wysłużone nie co odmalować, mają wyglądać  na sfatygowane więc nie trzeba przykładać się aż tak bardzo do renowacji. Co ważne, w tym celu nie może odbywać się renowacja antyków bowiem jak wiemy, tego rodzaju meble drewniany stracą swoją wartość jeśli tylko będziemy chcieli zmienić je wedle swojego uznania – antyki nie uznają farb, są naturalnie a shabby chic zdecydowanie faworyzuje biel.

[AdSense-A]

Ważne są też dodatki i elementy dekoracyjne. Tutaj także dominuje biel jednak śmiało można sobie też pozwolić na pastele – szczególnie róż, miętę, szarości. Ponieważ styl kojarzy się z romantycznością, ale i sielskością to nie brakuje tu prostych akcentów: tkaniny, serwety dziergane na szydełku, obrusy z motywem roślinnym, świeczniki, ozdobne donice, anioły czy ceramiczne akcesoria. Wiele takich rzeczy znajdziemy na targach staroci, które od dawna cieszą się zresztą ogromną popularnością.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *